banner39

Boris Johnson'dan ilginç Türkiye çıkışı

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Türkiye'nin çok ciddi bir darbe girişimiyle karşılaştığını unutmamak gerektiğini belirterek, "Türkiye'de yaşananlar ortak çıkarlarımızın aleyhindeymiş gibi aşırı bir tepki vermememiz gerekiyor." dedi.

Avrupa 14.11.2016, 17:00 14.11.2016, 18:42
Boris Johnson'dan ilginç Türkiye çıkışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brexit referandumu sırasında Türkiye'nin AB üyeliği ihtimalini kullanan ve İngilizleri tehdit eden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'dan şimdi, Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili olarak "Çok ciddi bir durum, çok ciddi bir darbe girişimi ile karşılaştıklarını unutmayalım." çıkışı geldi

AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Johnson, toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugünkü toplantının gündemini Lübnan, Yemen, Türkiye, ABD'deki seçimler ve savunma konularının oluşturduğunu söyledi.

AB'li bakanların Türkiye gündemine değinen Johnson, ülkenin bir ölçüde endişe konusu olmaya devam ettiğini dile getirerek, "Türkiye'yi köşeye sıkıştırmamamız çok ama çok önemli. Türkiye'de yaşananlar ortak çıkarlarımızın aleyhindeymiş gibi aşırı bir tepki vermememiz gerekiyor. Çok ciddi bir durum, çok ciddi bir darbe girişimi ile karşılaştıklarını unutmayalım." dedi.

İngiliz bakan, ABD'deki seçim sonuçlarına ve bölgedeki gelişmelere ilişkin olarak da, pozitif olunması çağrısında bulunarak, şöyle konuştu:

"ABD başkanlığına seçilen kişi veya yönetimi hakkında önyargılı olmamak çok önemli. Seçim yapılalı sadece birkaç gün geçti. Ne yapacaklarını görmek için hepimizin beklemesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu durumu fırsat anı olarak kabul etmemiz gerektiğine inanıyorum. Daha önce de söylediğim üzere Donald Trump bir anlaşma yapıcı ve ben bunun Britanya için iyi olabileceğini düşünüyorum. Avrupa için de iyi olabileceğini düşünüyorum. Bugün buna odaklanmamız gerekli."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?