banner39

Bosna, şehitlerini anıyor

Bosna'da "Şehitler Günü"nde Aliya İzzetbegoviç'in mezarı başında tören düzenlendi

Avrupa 09.08.2013, 16:54 09.08.2013, 17:21
Bosna, şehitlerini anıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Savaşı'nın ardından "Şehitler Günü" ilan edilen Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde,  ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarı başında tören düzenlendi.

Kovaçi Şehitlik Mezarlığı'nda düzenlenen törene, oğlu ile  Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç,Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç, bosna-hersek" class="modp_tagclass">Bosna Hersek Federasyonu Şehit Aileleri Dernek Başkanı İzzet Aliç, Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacibayriç ile çok sayıdaki yetkili ve şehit yakını katıldı.

Törenler kapsamında, Bakir İzzetbegoviç ve yetkililer, Şehitler Anıtı'na ve merhum İzzetbegoviç'in mezarına çiçek koyarak dua etti. Daha sonra Saraybosnalı imamlar tarafından Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Reis-ul Ulema Kavazoviç, törende yaptığı konuşmada, vatanı ve milletini savunmanın her zaman büyük onur olduğunu ifade etti. Kavazoviç, ''Saraybosna'da, Mostar'da, Bihaç'ta ülkenin her yerinde şehitlerin beyaz mezar taşları bu milletin oğullarının cesaretinin simgeleridir. En iyi oğullarımız vatanımızı korudu'' diye konuştu. Boşnak milletinin ''şehitlere onlara asla ihanet etmeyeceğine dair söz verdiğini'' ifade eden Kavazoviç, ''Bunu ancak uyanık bir şekilde, sabırlı bir şekilde ülkenin bütünlüğünü koruyarak yapabileceğiz'' dedi.

Törenin ardından açıklama yapan bosna-hersek" class="modp_tagclass">Bosna Hersek Üçlü Devlet Konseyi üyesi Bakir İzzetbegoviç, şehit ailelerine gerektiği kadar özen gösterilmediğini ifade ederek, bunun sebebinin devletin imkanlarını kısıtlı olmasından kaynaklandığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?