banner39

Bosna'da yeni bir toplu mezar bulundu

Sarayova Başsavcılığı Bosna'nın kuzeybatısında, katledilen Bosnalı Müslüman ve Hırvatların gömüldüğü yeni bir mezar bulunduğunu bildirdi.

Avrupa 25.10.2013, 11:10 25.10.2013, 11:10
Bosna'da yeni bir toplu mezar bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna-Hersek'in kuzeybatısında toplam 268 cesedin çıkarıldığı yeni bir toplu mezar bulundu. Sarayova Başsavcılığının verdiği bilgiye göre 200 kişinin iskeletleri tam olarak çıkarılırken, diğer parça kemikler de 68 kişiye ait. Toplu mezara gömülenlerin 1992'nin yaz aylarında Sırplar tarafından katledilen Bosnalı Müslümanlara ve Hırvatlara ait olduğu bildirildi. Aynı bölgede daha başka toplu mezarlar da belirlendiğinden katledilenlerin sayısının artabileceği kaydedildi.

Prijedor adlı bölgede Sırpların çok sayıda katliam yaptıkları biliniyor. Bu bölgede Sırpların özellikle Bosnalı Müslümanları esir olarak tuttukları ve insanlık dışı işkenceler yaptıkları Omarska, Trnopolje ve Keraterm kampları bulunuyordu. Bu kamplarda aç bırakılan ve türlü işkenceler yapılan esirlerin resimleri tüm dünyada tepkilerle karşılanmıştı.

Sırplar katliamlarını gizlemek için öldürdükleri esirleri gömdükleri mezarları tekrar açarak, kemikleri parça parça ikinci başka mezarlara gömmüşlerdi. Bu nedenle yeni bulunan toplu mezarda 68 kişiye ait olduğu tahmin edilen parça kemikler de bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?