banner39

Bozkır: Vizeler kalkmazsa geri kabul anlaşması feshedilebilir

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, söz verilen tarihte vizeler kalkmazsa, göçmenlerle ilgili imzalanan 'geri kabul anlaşmasını' feshedebiliriz dedi

Avrupa 03.03.2016, 22:35 03.03.2016, 23:09
Bozkır: Vizeler kalkmazsa geri kabul anlaşması feshedilebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, düşünce kuruluşu German Marshall Fund’ın Washington’daki merkezinde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozkır, 7 Mart’ta Brüksel’de yapılacak Türkiye-AB zirvesinde enerji ve ekonomik üst düzey işbirliği, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vizelerin Türk vatandaşları için kaldırılması, müzakere fasıllarının açılması ve yasa dışı göç gibi konuların ele alınacağını hatırlattı.

Avrupa'nın, tarihinin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Bozkır, "Dünyada gerçekten illegal göçten nemalanmak isteyen bir örgütlenme var. 6 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediliyor" dedi.

Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını, geçen yıl 146 bin illegal göçmen ile 4 bin 500 insan kaçakçısının yakalandığı bilgisini veren Bozkır, “Hiçbir ülke bu sorumlulukla tek başına bırakılamaz” diye konuştu.

VİZELER KALKMALI

Türkiye’nin AB ile vizesiz seyahat ve Geri Kabul Anlaşması imzaladığını hatırlatan Bozkır, Türkiye’nin Geri Kabul Anlaşması’nı haziranda yürürlüğe koyacağını söyledi.

Mart ve nisan ayında da Türkiye’nin kendisinden beklentilerini gerçekleştirmiş olacağını ifade eden Bozkır, “Ekim, kasım aylarında da AB’nin vizeyi kaldırma kararını alması lazım. Geri Kabul Anlaşması şayet yürürlüğe girer, ekim kasım aylarında vize kalkmazsa Geri Kabul Anlaşmasının içindeki hükme göre bizim anlaşmayı feshetme hakkımız var. Bu birlikte yürüyen bir ilişki” dedi.

SURİYE VE IRAKLILAR DAHİL DEĞİL

Bozkır, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya göç dalgası yaratacak durumu olmadığını dile getirdi ve Geri Kabul Anlaşmasının da doğru anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesini takip eden gün 1 milyon göçmenin Türkiye’ye gönderilmesi gibi bir düşünce söz konusu olmadığını vurgulayan Bozkır, "Suriyeliler ve Iraklılar Geri Kabul Anlaşmasının kapsamında değildir. Bunun dışındaki ülkeler, kaynak ülkelerden olursa bu kabul edilebilecektir" dedi.

Yunanistan ile yapılan ikili Geri Kabul Anlaşmasının çok daha önce imzalanıp yürürlüğe girdiğini belirten Bozkır, son olarak gönderilen 300 kişinin Suriye ve Iraklılar dışındaki Yunanistan’a intikal etmiş illegal göçmenleri kapsadığını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?