banner15

Breivik mahkeme kararını beğenmedi

Norveç'te 77 kişinin hayatına mal olan çifte katliamı işleyen saldırgan Breivik, "Hücre hayatı sadistçe bir işkence yöntemi" diyerek mahkeme kararına tepki gösterdi.

Breivik mahkeme kararını beğenmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

22 Temmuz’da Norveç’in başkenti Oslo’da ve Utöya adasında 77 kişinin hayatına mal olan çifte katliamı işleyen Anders Behring Breivik, bugün mahkemeye çıkarıldı.

Oslo Mahkemesi, suç ortağının olup olmadığının hala araştırılıyor olmasından dolayı Breivik’in dört hafta daha tek kişilik hücrede kalmasına karar verdi.

Mahkeme izolasyonun kaldırılması durumunda Breivik’in olası yardımcılarına bilgi aktarılması ihtimalinden dolayı bu kararı verdiğini açıkladı. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan mahkeme hakimi Geir Engebretsen, ihtiyaç dahilinde izolasyonun dörder haftalık sürelerle uzatılabileceğini açıkladı.

Tek kişilik hücre hayatının sıkıcı ve monoton olduğunu söylediği aktarılan Breivik’in, bunun sadistçe bir işkence yöntemi olduğunu savunduğu kaydedildi.

Avukatı Geir Lippestad de Breivik’in mahkemeye, giyilmesine izin verilmeyen polis üniformasının yerine gündelik kıyafetleri ile geldiğini ve oldukça sakin olduğunu söyledi.

Bir sonraki mahkeme 19 Eylül’de olacak.

POLİS: SİM KARTI OLMAYAN TELEFONDAN ARAMIŞ OLABİLİR

Eleştirilerin odağındaki Norveç polisi Breivik’e neden ulaşamadığı konusunda açıklamada bulundu. Breivik’in sim kartı olmayan bir telefondan ‘polis acil’i aramış olabildiğini kaydeden polis yetkilileri, sim kartı olmayan herhangi bir telefondan polis acilin rahatlıkla aranabildiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 23:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35