banner15

Breivik'e rağmen Finli ırkçılar birinci

Norveç'te meydana gelen ırkçı saldırıya rağmen Finlandiya'da ırkçıların birinci olması hayretle karşılandı

Breivik'e rağmen Finli ırkçılar birinci

Norveç'teki ırkçı terör eylemine rağmen, Finlandiya'daki aşırı sağcı Gerçek Finliler partisi anketlerde birinciliği koruyor.

YLE haber ajansının düzenlediği ankete göre Temmuz ayı ve Ağustos ayı'nın ilk haftasını kapsayan ankette, Gerçek Finliler'e yüzde 22 oranında destek çıktı. Muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi ise yüzde 21,4 seviyesinde kaldı. Gerçek Finliler'in Haziran ayındaki ankete göre sadece 1 puan destek kaybettiği belirtildi. Bugün bir seçim olsa Ulusal Koalisyon Partisi'nin yüzde 19,8 oranında oy alacağı görülen ankette, Sol İttifak 7,6, Yeşiller Partisi ise 7,4'te kaldı.

Anket sorumlusu Jarı Pajunen Norveç'teki son terör saldırısının, Gerçek Finliler Partisi'ne verilen destek üzerinde bir etkisinin olmadığı yorumunu yaptı. Sol İttifak içindeki Sosyal Demokratlar'ın popülaritesinin kısmen arttığını ifade eden Pajunen, bu durumun ise geçici olduğunu söyledi.

Gerçek Finliler Partisi Genel Başkanı Timo Soini Norveç'teki saldırıyı şiddetle kınayarak, ırkçı katilin insanlık onurunu ayaklar altına aldığını vurgulamıştı. Sol partiler ise, göçmen karşıtı Gerçek Finliler'in söylemlerinin, hasta ruhlu ırkçılara benzer terör eylemleri için teşvik edici olabileceği eleştirisi getiriyor.

FİNLANDİYA'DA SİLAH BULUNDURMA TARTIŞMALARI

Norveç'te ki terör saldırısından sonra Finlandiya'da ateşli silah mevzuatının daha da sertleştirilmesi gündemde. Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, özel evlerinde ateşli silah bulundurmaya yasak getirilmesini istedi. Finlandiya'da çok sayıda insanın silah koleksiyonu yaptığı biliniyor.Tuomioja, atıcılık ve avcılık için kullanılan silahların kayıtlı kuruluşlar tarafından sahip olunan denetimli tesislerde tutulmasını istedi. Cumhurbaşkanı Tarja Halonen de silah kullanımı konusunda daha fazla kısıtlama getirilmesinden yana olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35