banner15

'Brexit sonrası İngiltere ekonomisi daralacak'

İngiltere Hazinesi tarafından hazırlanan raporda, Brexit yaşanması durumunda ekonomik büyümenin düşeceği belirtildi.

'Brexit sonrası İngiltere ekonomisi daralacak'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Hazinesi 23 Haziran’da yapılacak olan Avrupa Birliği (AB) referandumunda ülkenin birlikten ayrılması (Brexit) durumunda ekonomi üzerinde oluşabilecek kısa vadeli etkileri değerlendiren bir rapor yayımladı.

Raporda İngiltere’nin birlikten ayrılması durumunda ülkenin en az bir yıllık bir resesyon sürecine girebileceği, ekonomik büyümenin ise yaklaşık yüzde 3,6 daha düşük olabileceği belirtildi.

Enflasyon düşebilir, ekonomik büyüme azalır

Raporda ayrıca ayrılık sonrasında enflasyon oranının sert bir şekilde artabileceği, konut fiyatlarının artış oranının yüzde 10 seviyesine yükselebileceği kaydedildi.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından yeni bir ticaret anlaşması imzalamadan, sadece mevcut Dünya Ticaret Örgütü (WTO) üyeliği ile dış ticaretini sürdürmesi durumunda ise ekonomik büyümenin yüzde 6 oranında azalabileceği belirtildi.

Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, ülkenin AB’den ayrılmasının “ani ve derin” etkileri olabileceğini kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney de daha önce Brexit yaşanması durumunda ülkenin ekonomik resesyon riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 14:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48