banner39

Brexit sürecine yüksek mahkeme engeli

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, parlamentonun görüşünü almadan AB'den ayrılma görüşmelerine başlaması davalık oldu

Avrupa 13.10.2016, 17:02 13.10.2016, 17:02
Brexit sürecine yüksek mahkeme engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin AB'den ayrılma süreci, Yüksek Mahkeme'nin engeline takıldı. Yüksek Mahkeme, yasal görüşmeler başlamadan Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin yürürlüğe sokulmasının yasal olup olmadığını araştıracak.

İngiltere'nin yasal olarak AB'den ayrılma sürecini başlatan Lizbon Sözleşmesi'ndeki 50. maddeyi uygulamaya geçirmesi için parlamentonun onayını alması gerekiyor.

İtiraz, Yatırım Müdürü Gina Miller adında bir iş kadınının mahkemeye başvurmasıyla başladı. Miller, Yüksek Mahkeme'ye yaptığı başvuruda, hükümetin yetkisini aşmakla suçlayarak söz konusu bu görüşmelerin de geçerli olmayacağını savundu.

BAKANLAR ONAY ALMAK ZORUNDA OLMADIKLARI GÖRÜŞÜNDE

Anayasa avukatı ve Bağımsız Milletvekili Lord Pannick'in başında bulunduğu hukukçularla birlikte hareket eden Gina Miller, hükümetin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'ne üye olurken imzaladığı 1972 tarihli Avrupa Ekonomik Topluluğu Anlaşması'na göre kişi haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Bakanlar ise bu görüşmeleri İngiliz hukuk geleneğinde 'Kraliyet ayrıcalığı' olarak yorumlarken bunun için parlamentodan onay almak zorunda olmadıklarını söyledi.

KARAR PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK

Kararın İngiltere ve Galler'in başyargıcı Lord Thomas tarafından pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Brexit görüşmelerinin önümüzdeki Mart ayının sonuna kadar başlayacağını 2019 Mart ayında da İngiltere'nin tamamen AB'den ayrılabileceğini kaydetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?