banner15

'Brexit Türkiye'nin dış politika vizyonunu değiştirdi'

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Öğretim Görevlisi Weber, 'Türkiye'nin Avrupa'ya inancı Brexit sonrasında sarsıldı. Bu da Türkiye'yi Rusya ve İsrail ile problemleri çözmeye yönlendirdi.' dedi.

'Brexit Türkiye'nin dış politika vizyonunu değiştirdi'

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yuval Weber, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının (Brexit), Türkiye'nin Avrupa'ya olan inancını sarsarak, Rusya ve İsrail ile diplomatik sorunlarını çözmeye yönlendirdiğini söyledi.

Weber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile yakınlaşmasına ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya ve Türkiye arasındaki enerji ilişkilerinin sadece diplomatik krizden değil, aynı zamanda enerjide yaşanan fiyat düşüşlerinden de etkilendiğini vurgulayan Weber, şöyle devam etti:

"ABD ve Ortadoğu'daki arz fazlası da bu ilişkileri küresel piyasayı etkilediği kadar etkiledi. Türkiye'nin Avrupa'ya olan inancı Brexit sonrasında sarsıldı. Bu da Türkiye'yi Rusya ve İsrail ile diplomatik problemleri çözmeye yönlendirdi. Gerçekleşecek anlaşmaların ciddi getiri beklentisiyle yapılabileceğini düşünüyorum. Rus ekonomisinin kötü gidişatı devam ediyor. Ayrıca gelecek yıl milletvekili seçimleri ve 2018'de Rusya başkanlık seçimleri var. Rusya bu aralar harcamalarını kendi içinde yapmaya özen göstermeli."

ENERJİ ORTAKLIĞI DEVAM EDECEK

Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Politika Merkezi (EPC) Uzmanı Marco Giuli de Türkiye ve Rusya'nın enerjide birbirine yakın iki ülke olduğunu belirterek, "Rusya Türkiye için önemli bir enerji ortağı olarak kalacak." ifadesini kullandı.

Giuli, Türk Akımı projesinin de tekrar gündeme geleceğine dikkati çekerek, "Ancak şunu da unutmamak gerekiyor. Büyük çaplı altyapı yatırımları uluslararası çevrede zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor. Ayrıca Avrupa'nın talebiyle ilgili dinamikler değişken, projeyi istemeyebilirler." görüşünü aktardı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35