Brexit'e İngiliz sarayından yalanlama

Bağımsız Basın Standartları Örgütü, Kraliçe II. Elizabeth'in, ülkesinin AB'den çıkmasını desteklediğini iddia eden The Sun gazetesini hatalı buldu

Brexit'e İngiliz sarayından yalanlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Bağımsız Basın Standartları Örgütü (Ipso), Kraliçe II. Elizabeth'in, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasını desteklediğini iddia eden gazeteyi hatalı buldu.

The Sun gazetesinin manşetine taşıdığı “Kraliçe Brexit’i destekliyor” başlıklı haberle ilgili incelemesini tamamlayan Ipso, haberin “yanıltıcı” olduğunu kaydetti. Ipso, gazetenin, hakkında verilen kararı yayımlaması talimatını verdi.

Ipso, The Sun ile ilgili kararında söz konusu haberin metninin editoryal davranış kurallarını ihlal etmediğini ancak kullanılan başlığın yanıltıcı olduğunu vurguladı. Ipso, gazetenin kullandığı başlığın, kraliçenin anayasal yükümlülüklerini çiğnediğini ima ettiği bildirildi.

The Sun’ın mart ayında yayımladığı haberde, ismi verilmeyen bir kaynağın, Kraliçe ile dönemin İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg arasında 2011'de yapılan konuşmaya şahit olduğu belirtildi.

Konuşmada Kraliçe'nin, AB yanlısı görüşleriyle bilinen Clegg'e "AB'nin yanlış istikamette ilerlediğini" söylediği ileri sürülmüştü.

Haberde ayrıca, birkaç yıl önce Kraliçe'nin milletvekillerine yaptığı konuşmada da "Avrupa'yı anlamıyorum." dediği iddia edilmişti.

SARAY'DAN YALANLAMA

Kraliçe'nin makamı Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Kraliçe'nin AB referandumu konusunda "siyasi olarak tarafsız olduğu" vurgulanarak gazetenin iddiası yalanlanmıştı. "Doğru olmayan iddialarla ilgili yorum yapılmayacağı" belirtilen açıklamada, "Referandum İngiliz halkı içindir." ifadesi kullanılmıştı.

İngiltere'nin eski Başbakan Yardımcısı Liberal Demokrat Partili Clegg de sosyal medya hesabı üzerinden, "Bu haber saçmadır. Bu konuşmanın yaşandığını hatırlamıyorum. Yaşansa unutmazdım.” mesajını paylaşmıştı.

"MONARŞİNİN SİYASETE MÜDAHALESİ"

İngiltere'de şubat ayında da tahtın ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William’ın, diğer uluslarla işbirliğinin İngiltere’nin güvenliğinin ve refahının temeli olduğu yönündeki sözleri, "monarşinin siyasete müdahalesi" tartışmasına yol açmıştı.

İngiliz basınında William’ın konuşması Kraliçe II. Elizabeth’in önceki yıl İskoçya’da yapılan bağımsızlık referandumu öncesinde kullandığı "Geleceği çok iyi düşünün." sözleriyle karşılaştırılmıştı. İskoçya bağımsızlık referandumundan birkaç gün önce bu ülkeye yaptığı ziyarette Kraliçe II. Elizabeth, bir kiliseden çıkarken kalabalıktan birinin “Elbette size referandumu sormayacağız.” diye seslenmesi üzerine "Umarım gelecekleri hakkında iyice düşünürler." demişti. 

Elizabeth’in sözleri basında, "İskoç referandumuna kraliyetin siyasi müdahalesi" olarak yorumlanmış, monarşi karşıtlarının tepkisini çekmişti."KRALİÇENİN ROLÜ SEMBOLİK"Anayasal Monarşi ile yönetilen İngiltere'de parlamentonun iki kanadını teşkil eden Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası'ndan geçen yasalar, son aşamada Kraliyet onayı alıyor. Kraliçe'nin sistemdeki rolünün "sembolik" olduğu söylense de II. Elizabeth başbakanlarla düzenli görüşüyor ve 600'den fazla üyeye sahip bir tür milli güvenlik kurulu olan Gizli Konsey'e de başkanlık ediyor. Yaklaşık 64 yıldır tahtta oturan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, geçen yıl eylül ayında Kraliçe Victoria'nın rekorunu kırarak İngiltere’nin en uzun süre tahtta bulunan monarkı unvanını almıştı. 


Birleşik Krallık'ta AB referandumu 23 Haziran'da yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 11:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35