banner39

Brezilya Meclis Başkanına yolsuzluk davası açıldı

Brezilya Parlamento Başkanı Cunha hakkında, rüşvet aldığı, verdiği ve kara para akladığı gerekçesiyle dava açıldı.

Avrupa 22.08.2015, 12:53 22.08.2015, 12:53
Brezilya Meclis Başkanına yolsuzluk davası açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brezilya Başsavcılığı, Parlamento Başkanı Eduardo Cunha hakkında rüşvet alıp verdiği ve kara para akladığı gerekçesiyle dava açtı. Dava dilekçesi, Parlamento başkanını yargılama yetkisine sahip, en yüksek yargı organı Yüksek Mahkemeye verildi.

Başsavcı Rodrigo Janot, yaptıkları inceleme sonucu Cunha'nın 2006 ile 2012 yılları arasında devlet holdingi 'Petrobras'la ilgili olarak toplam 40 milyon Dolar rüşvet dağıttığının belirlendiğini söyledi.

Haber ajansı 'Estadao'nun bildirdiğine göre eski devlet başkanı ve şimdiki senatör Fernando Collor de Mello hakkında da aynı suçlardan dava açıldı. Her iki politikacı da bu suçları işlemediklerini belirterek iddiaları geri çevirdi.

Aynı suçlardan, şu andaki Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in koalisyon hükümetinin en büyük ortağı PMDB Partisinden eski bir milletvekili ve Collor de Mello hükümetinde bakanlık yapmış bir kişi ile 3 bakanlık çalışanı hakında da dava açıldı. Parlamento Başkanı Cunha'nın en az 5 milyon Dolar rüşvet aldığı bildirildi.

Gemi taşımacılığı için verilen rüşvetlere aracılık yapan Julio Camargo daha önce tutuklanmış ve yargılanarak 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Şimdi açılan davada Başsavcılık, rüşvet olarak dağıtılan 40 milyon Doların geri ödenmesini, tazminat olarak da 40 milyon Dolar daha ödenmesini taleb ediyor. Dava Yüksek Mahkeme tarafından kabul edilirse, zanlılar yargılanacak.

Koalisyon ortağı PMDB Partisinden Cunha, hakkında inceleme başlatılmasından dolayı Devlet Başkanı Rousseff'i suçlayarak, hükümetin kendisini yalnız bıraktığını öne sürdü. Cunha, hükümet tarafından planlanan reformların Parlamentodan geçmesini zorlaştırmış, ancak koalisyona karşı bu tavrı kendi partisi tarafından desteklenmemişti.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?