banner15

Brezilya'da Alman taraftarlara ırkçılık suçlaması

Dünya Futbol Şampiyonasının devam ettiği Brezilya'da Belçikalı, Fransız ve Alman taraftarlar ırkçılık yapmakla suçlandı.

Brezilya'da Alman taraftarlara ırkçılık suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irkçılıkla mücadele kuruluşu 'Fare', başta Almanya olmak üzere Brezilya'da Dünya Futbol Şampiyonasına katılan Fransa ve Belçikalı taraftarların ırkçılık yaptıklarını belirterek FIFA'ya şikayet etti.

Fare Başkanı Piara Powar, sözkonusu ülkelerden gelen taraftarların, esmer tenli oyunculara ırkçı hakaret yapmak maksadıyla yüzlerini siyaha boyadıklarını, bunun 19. yüzyılda ABD'nin güneyindeki eyaletlerinde beyazların zencilerin rolüne girdikleri zaman yaptıkları 'Blackfacing'i hatırlattığını söyledi. Güneyli tiyatrocular yüzlerini boyamak suretiyle o zamanlar zencilerle alay ediyorlardı. 2012 yılında Almanya'nın başkenti Berlin'de kısa adıyla 'Didi' olarak tanınan tiyatrocu Dieter Hallervorden'in yüzünü siyaha boyayarak oynadığı skeç de büyük tepki görmüştü.

Sean Jacobs ve Elliot Ross isimli iki blogcu, El-Cezire için kaleme aldıkları bir yazıda daha önce maçlarda bazı taraftarların yüzlerini siyaha boyayarak stadyuma girmelerini bildirerek protesto etmişlerdi. Almanya ile Gana maçında bu şekilde yüzlerini siyaha boyayan Almanların resimleri medyaya yansıdı. En az 12 Almanın yüzlerini siyaha boyayarak maç seyrettiklerini, bunlardan bazılarıyla Brezilya televizyon kanalının söyleşi bile yapmak istediği bildirildi.

İngiliz gazetesi 'Guardian'ın bildirdiğine göre FIFA, ayrımcılık ve ırkçılık suçlamlarını çok ciddiye alıyor ve derhal müdahale etmek istiyor. FIFA sözcüsü, ırkçılıkla suçlananlara karşı disiplin komitesinin hiçbir şekilde hoşgörülü olmayacağını, gerektiğinde bu kişilere karşı soruşturma başlatılacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48