banner15

British Airways'ten Türk yolculara ırkçı yaklaşım

Avusturya'nın başkenti Viyana’daki Uluslararası Schwechat Havaalanı’nda çoğu Türk olan 49 yolcu mahsur bırakılarak büyük bir skandal yaşandı

British Airways'ten Türk yolculara ırkçı yaklaşım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul’dan Londra’ya hareket eden BA677 numaralı British Airways uçağı gösterge ibresinde oluşan arıza dolayısıyla İstanbul’dan kalktıktan yaklaşık 2 saat sonra Viyana Havalimanı’na acil iniş yapmak zorunda kaldı. Uçakta bulunan büyük kısmı Türk olan 249 yolcu, gece konaklamalarının Britisih Airways tarafından karşılanması ve ertesi sabah Londra’dan gelecek uçakla uçuşlarının gerçekleşeceği kaydıyla uçaktan indi.

Kuzey Haber Ajansı'ndan Yusuf Sami Kamadan'ın haberine göre, yolcular Viyana Havalimanı’ndaki pasaport kontrol noktalarına ulaştıklarında, Avusturyalı görevliler tarafından kendilerine otellerine geçebilmeleri için Schengen Vizesi gerektiğini, aksi taktirde geçişlere izin vermeyeceğini ifade etti.

249 yolcudan 200’ü pasaportundaki Schengen Vizesi sayesinde geçiş yapabilirken geriye kalanlar ise bundan mahrum kaldı.

Bir gecelik vize uygulanmasının da yapılmadığı havalimanında British Airways yetkilileri de sorumluluktan kaçınarak, bir şey yapamayacaklarını, zorunlu olarak ertesi gün gelecek uçağın beklenmesi gerektiğini ifade etti.

British Airways yetkililerinden bavullarının kendisine verilmesini talep eden yolcular bu konuda olumsuz cevap alırken, ilacı bavulunda bulunan ve ilacını alamadığı için fenalaşan bir Türk yolcu da oldukça zor anlar geçirdi.

Yolcular arasında bulunan bebekli aileler ise bebeklerinin huzursuz olması sebebiyle bu durumun derhal çözülmesi gerektiğini vurguladı.

İNSANLAR YAŞANAN DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Semih Ş. (Denizci): İstanbul’dan Cebel-i Tarık’taki gemimize katılmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İngiltere aktarmalı uçağa bindik. Uçağın arıza vermesi dolayısıyla Viyana’ya acil iniş yaptık. En geç yarın saat 12:00’deki uçağa ulaşmamız lazım. Fakat bize verilen saat yarın buradan ikide hareket edilecek olduğu yönünde oldu. Bu da ihtimal tabi. Uçağın ikide kalkması demek bizim orada saat beşte olmamız demek ki bu da Londra’daki uçağı kaçırmamız ve de gemiye ulaşamamamız anlamına geliyor. Çok mağdur durumdayız. Yabancı yetkililer tarafından hiçbir şekilde yardım eli uzatılmadı. Mağduriyetimiz giderilmedi. Bu konuda sorumsuzca davranışta bulunan British Airways’i kınıyorum

Yıldız Y. (Sağlıkçı): 4 yıldır Londra’da yaşıyorum. Evlilik işlemleri için Türkiye’ye gitmiştik. Uçak arıza verince buraya inmek zorunda kaldık. Nişanlım İrlandalı. Avrupa Birliği vatandaşı olduğu için beni arkasında bıraktığından habersiz pasaport kontrol noktasından çıktı. Ben çıkamayınca tekrar içeriye de giremedi. Şimdi o otelde ben burada ayrıyız. Diğer uçağın ne zaman geleceği ve ne zaman Londra’ya ulaşabileceğimiz hakkında sağlıklı bilgimiz yok. Britisih Airways’in büyük bir şirket olduğunu bilirdik, ondan dolayı bunu tercih ettik. A ve B planının olmaması, en azından bir günlük vizenin çıkarılmaması büyük hayal kırıklığı oldu bizim açımızdan. Kimse buraya isteyerek gelmedi. Biz yolcular onların sorumluluğu altındaydık. Bizleri resmen terk ettiler. İki günümüz mahvoldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48