banner39

Brüksel Ankara'ya saygısızlık ediyor

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik oyalama politikasına Lüksemburg'dan tepki geldi

Avrupa 17.09.2010, 15:33 17.09.2010, 16:50
Brüksel Ankara'ya saygısızlık ediyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Brüksel'de yapılan AB gayri resmî Dışişleri Bakanları toplantısında AB'nin sadece "Ankara ile stratejik ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine" vurgu yapması, ancak sorunların çözümüne yönelik hiç bir adım atılmaması Lüksemburg'da eleştirildi.

Luxemburger Wort gazetesinde yer alan ve Tatjana Konieczny imzasını taşıyan haberde, AB'nin Türkiye'ye yönelik tutumu "saygısızlık" olarak nitelendi.

"Sayısız modernleşme hamleleri ve reformlara rağmen Türkiye, mesele AB üyeliğine gelince her defasında 'daha sonra' diyerek oyalanıyor" denilen haberde, Ankara'ya eşit haklara sahip bir ortak muamelesi yapılmadığı, AB'nin sadece Ankara'nın "jeostratejik önem ve ağırlığından faydalanmaya" çalıştığı kaydedildi.

Haberde şu görüşlere yer verildi:

"Brüksel, Türkiye'ye haksızlık ediyor. AB, Ankara'dan üyelik koşulu olarak Kıbrıs sorununun çözümünü talep ediyor ama Kıbrıs'ı, sorunun çözümünü şart koşmadan da üyeliğe alabiliyor. Ayrıca yıllardan beri bir vize sorunu meselesi öylece duruyor: Örneğin, Arnavut iş adamlarının AB ülkelerine giriş vizeleri almaları Türk iş adamlarına oranla daha kolay. Hâlbuki Brüksel ile Tiran arasında bir ortaklık anlaşması bile bulunmuyor. Oysa Türkiye 1963'ten bu yana Avrupa ile bir ortaklık ilişkisine sahip ve 1999 yılında resmî olarak aday ülke statüsü kazandı. Türkiye'ye gelince AB çifte standart uyguluyor. Ortaklara böyle davranılmaz."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?