banner39

Brüksel de vize serbestliğinden ümitsiz

Financal Times gazetesi, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye vize serbestliği uygulamasını erteleme arayışı içerisinde olduğu duyurmuştu. Brüksel’deki AB yetkilileri de vize serbestliği için Türkiye'nin önünde uzun bir yol olduğunu belirtiyor.

Avrupa 21.04.2016, 19:59 21.04.2016, 21:12
Brüksel de vize serbestliğinden ümitsiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’ndan Marta Cygan, kriterlerin tamamlanması için verilen sürenin tamamlanmasına dokuz gün kala, Türkiye'nin vizesiz seyahat için gerekli olan koşulları karşılamadığını söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun Göç ve İçişleri direktörlerinden Cygan, AP’deki bir oturumda yaptığı konuşmada, Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesi için gerekli olan 72 kriterden sadece 35'ini ‘tamamen ya da neredeyse tamamen’ karşıladığını açıkladı.

"Türk yetkililer gerekli koşulları yerine getirmek üzere yasal ve idari reformların uygulanmasına kesinlikle hız verdi" diyen Cygan, Türkiye'ye vizesiz seyahat hakkının ancak bütün kriterleri yerine getirmesi halinde verilmesi gerektiğini de belirtti.

Hollandalı parlamenter Sophia in't Veld de "Türkiye ve birçok ülke ile vize serbestisi uygulamasına geçilmesinden yanayım. Ama burada bazı şeyleri karıştırıyoruz. Türkiye ile göçmenler konusunda bir anlaşma yaptık ve bu nedenle biraz taviz veriyormuşuz gibi bir izlenim oluşuyor. Vize serbestisine evet ama kriterleri esnetmemeliyiz. Tüm kriterleri yerine getirmeliler" dedi.

Avrupa Komisyonu 4 Mayıs'ta üye ülkelere ve Avrupa Parlamentosu'na Türkiye'nin gerekli kriterleri karşılayıp karşılamadığına dair raporunu sunacak. 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?