banner15

Bulgar Akademisyen: AB, Ukrayna'ya iyi gelmez

Bulgar akademisyen Mihnev, AB üyeliğinin Bulgaristan'a iyi gelmediğini, nüfusunun sert bir şekilde düştüğünü belirterek Ukrayna için de aynı şeylerin yaşanacağını savundu

Bulgar Akademisyen: AB, Ukrayna'ya iyi gelmez

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Sofya Üniversitesi Kültür Diplomasisi ve Kültür Mirası projesi koordinatörü tarih uzmanı Prof. Dr. Rumyan Mihnev, Ukrayna konusunda çok büyük bir bilgi kirliliği yaşandığını belirterek soğuk savaş ve sosyalizm döneminde bile bu kadar yanlış haberlerin yayılmadığına dikkat çekti.

Pravda Gazetesine açıklamalarda bulunan Mihnev, önceki dönemlerde olayların arka planına insanların rahat bir şekilde vakıf olduklarını savundu ve “Ancak Ukrayna’da bağımsız medyanın bulunmadığına dair Avrupa Konseyi’nde analizler yapılmıyor,” ifadelerini kullandı. Bulgar bilim adamı Bulgaristan vatandaşlarının Ukrayna konusunda NATO’nun yanında yer almaktan memnun olmadığını iddia etti.

Mihnev ayrıca AB üyeliği ile beraber insanların umduklarını bulamadıklarını ve çok sayıda kişinin rahatsız olduğunu söyledi. Dünyada yeni ittifak girişimlerinin olabileceğini, ABD - AB ittifakının oluşturulabileceğini öne süren Mihnev dünyanın tekrar iki kutuplu olabileceğini vurguladı.

Bulgar bilim adamı, AB üyeliğinden önce ülke nüfusunun 9 milyon olduğunu ancak 7 yıl içerisinde 7 milyona kadar gerilediğini, sorunların daha da büyüdüğünü ve insanların gelecek konusunda umutlu olmadığını söyledi. Rumyan Mihnev Ukrayna’nın da AB üyesi olması durumunda benzer sorunlarla karşılaşabileceğini ve Avrasya Ekonomi Konseyi projesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48