Bulgaristan artık Rusya'dan silah almıyor

Yıllardan beri Rusya'dan silah satın alan şimdi NATO üyesi Bulgaristan, artık silah alımlarını İtalya ve Yunanistan'dan yapacak.

Bulgaristan artık Rusya'dan silah almıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan'ın Rusya'dan savaş jetleri almaması kararı üzerine iki ülke arasında gerginlik başladı. Bulgar Dışişleri Bakanı Daniel Mitow, Bulgaristan'ın AB ve NATO üyesi bir ülke olduğunu ve üçüncü bir ülkeye açıklama yapmak zorunda olmadığını söyledi.

Rus Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogosin'in Twitter'de yayınladığı bir mesajda, 'Şalamanov' isimli kişinin Bulgaristan Başbakanı Gerogi Blisnaşki'yi Rusya'ya ihanete ikna ettiği yönündeki ifadesinden dolayı Bulgaristan'dan Rusya'ya bu tepki geldi. Rogosin ise bu mesajı, Bulgar Savunma Bakanı Welisar Şalamanov'un Bulgaristan'ın 2020'ye kadar 10 yeni savaş jeti satın alacağını, ancak bunları Rusya'dan almayacağını bildirmesi nedeniyle yazmıştı.

İtalya'nın Bulgaristan'a kullanılmış 'Eurofighter' model savaş jetleri, Yunanistan'ın da F-16 model savaş jetleri teklif edeceği bildirildi. Bulgaristan Hava Kuvvetlerinde çoğu kullanılamayan Rus yapımı MiG-21, MiG29 ve SU-25 model savaş jetleri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 11:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35