banner39

Bulgaristan cumhurbaşkanını seçiyor

Bulgaristan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yapılıyor...

Avrupa 13.11.2016, 12:29 13.11.2016, 12:29
Bulgaristan cumhurbaşkanını seçiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da halk, cumhurbaşkanını seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gitti. Bu akşam 20.00'a kadar oy verecek olan Bulgarlar, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Rumen Radev ile Meclis Başkanı Tzetzka Tzaçeva arasında tercih yapacak.

Ülkenin beşinci cumhurbaşkanını belirleyecek ve ilk turu 6 Kasımda yapılan seçimde halk ikinci tura kalan Rumen Radev ile Tzetzka Tzaçeva arasında tercih yapmak üzere sandık başına gidiyor. Oy kullanımı ilk kez zorunlu olan ülkede kayıtlı 6 milyon 834 bin 278 kişi yurt içinde 12 bin 418, yurt dışında ise 71 ülkede 325 yerde oy kullanabilecek. Türkiye'de 35 yerde sandık kuruldu.

Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisinin adayı eski Hava Kuvvetleri Komutanı Rumen Radev ilk turdaki oyların yüzde 25,44'ünü, iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin adayı Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva ise oyların yüzde 21,96'sını alarak ikinci tura kalmıştı.

Merkez Seçim Komisyonu, seçim sürecinin normal başladığını ve yerel saatle 20.00'de sona ereceğini kaydetti. Seçmenler, iki adayın isminin yanı sıra "kimseyi desteklemiyorum" seçeneğini de işaretleyebiliyor.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, GERB'in adayı Tzetzka Tzaçeva'nın seçimi kazanmaması durumunda hükümetinin istifasını vereceğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?