banner39

Bulgaristan-Türkiye sınırında operasyon

Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Bulgaristan'ın sınır kapısında görev yapan en az 14 gümrük görevlisi göz altına alındı

Avrupa 13.12.2015, 12:47 13.12.2015, 12:47
Bulgaristan-Türkiye sınırında operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan-Tükiye sınırındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’nda yürütülen yolsuzlukla mücadele operasyonu kapsamında, en az 14 gümrükçü göz altına alınırken, kapı yolcu trafiğine geçici olarak kapatıldı.

Operasyonla ilgili edinilen ilk bilgilere göre, Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Bulgaristan'ın sınır kapısında görev yapan en az 14 gümrük görevlisi göz altına alındı. Operasyon kapsamında ayrıca Hasköy, Lyübimetz, Dimitrovgrad ve Svilengrad şehirlerinde 100’ü aşkın adres ve özel araçta arama yapıldı.

Bulgaristan Ulusal Radyosu'nda (BNR) yer alan habere göre de geniş yetkiye sahip Yolsuzlukla Mücadele Özel Savcılığının denetiminde gerçekleştirilen operasyon nedeniyle, Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapılamadı. Haberde, operasyonun sigara kaçakçılığıyla ilgili yürütüldüğü ifade edilirken, Bulgaristan’a giriş yapmak üzere bekleyen araçların 10 kilometreyi aşan kuyruk oluşturduğu kaydedildi.

Türkiye’ye açılan 3 ortak gümrük kapısının arasında en büyüğü olan Kapitan Andreevo’da 2015 yılının Ocak, Mart ve Mayıs aylarında benzer operasyonlar düzenlenmişti. Bu operasyonlarda çok sayıda görevli göz altına alınmış, rüşvet olarak toplanan yüklü miktarda paraya el konulmuştu. Bölgede kurulan yüzlerce güvenlik kamerasının gözetimine rağmen Bulgar makamları kaçakçılık girişimleri ile mücadelede sorunlar yaşıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?