banner39

Bulgaristan'da DOST Partisinin ilk kurultayı yapıldı

Bulgaristan'da uçak krizi sonrası Türkiye'yi savunduğu için partisinden ihraç edilen Lütfi Mestan'ın kurduğu DOST Partisi ilk kurultayını yaptı

Avrupa 11.04.2016, 08:38 11.04.2016, 08:38
Bulgaristan'da DOST Partisinin ilk kurultayı yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'daki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisinin ilk kurultayında genel başkanlığa oy birliğiyle Lütvi Mestan seçildi.

Sofya’da Halk Kültür Sarayı’nda bin 103 delegenin katılımıyla düzenlenen kurultayda, genel başkanının yanı sıra tüzük ve yönetim organları da belirlendi.

Oy birliğiyle genel başkanlığa seçilen Mestan, kurultayda yaptığı konuşmada, ülkenin DOST gibi, başta Türkler olmak üzere tüm azınlıkların haklarını savunacak gerçek bir partiye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

"NATO ve AB yanlısı, liberal değerleri esas alan demokratik bir parti olacağız." diyen Mestan, ülkedeki anadil eğitimine verdiği önemi vurguladı.

Mestan, "Söyleyebilecek ilk sözcüğü ana dilinde ister Bulgarcada olduğu gibi 'mama' olsun, isterse Türkçede olduğu gibi 'anne' olsun, dini, kökeni, etnisitesi ne olursa olsun, ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımız özgürce kendi ana dilini bilmeli ve konuşmalıdır." dedi.

Bulgaristan’da DOST Partisine katılmak isteyenlere şiddetli baskı uygulandığını ifade eden Mestan, buna rağmen salondaki destekçi sayısı ve onların gösterdikleri heyecandan etkilendiğini dile getirdi.

Mestan, konuşmasında Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostluğa işaret ederek, DOST Partisinin, komşusu ve NATO müttefiki olan Türkiye ile hep dost olması gerektiğini vurguladı. Mestan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güneydoğu Avrupa'dan söz ettiğimizde Türkiye hakkında Bulgaristan’ın ve NATO'nun stratejik ortağı olarak çekinmemeliyiz. Bulgaristan'ın ulusal güvenlik ve kimliğine tehdit oluşturmayan Türkiye, ülkemizin NATO üyeliğine kararlı bir destek vermiştir. Bulgaristan olarak güney komşumuzla özel bir strateji geliştirmek zorundayız. Somut siyasi yönetimlerin konjonktürüne rağmen Türkiye yıllar öncesi Kuzey Atlantik Paktının kilit ortaklarından biri olduktan sonra şimdi de AB’nin içinde kendi yerini aramak üzere tarihsel ve stratejik gerekçelere sahiptir."

Türkiye’nin Avrupa’nın genişletilmiş güvenlik bölgesinin parçası olduğuna işaret eden Mestan, "Bu ülke resmi anlamda tam entegre olmadığı halde adeta bir üye olarak AB’nin güvenliğini sağlamak üzere angaje edilmiştir." dedi.

Mestan, partilerinin son derece demokratik bir tüzüğe sahip olacağını, parti genel başkanı dahil olmak üzere tüm  yöneticilerin en çok iki dönem için seçilebileceklerini duyurdu.

Kurultayda resmi konuklar heyetinde yer alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Kaya da DOST Partisinin, bütün Bulgar halkının refahı ve huzuru için projeler üreteceğine, Bulgaristan'da demokrasinin güçlenmesi ve hukukun üstünlüğü için çaba göstereceğine olan inancını dile getirdi.

Lütvi Mestan’ın Rusya ile yaşanan uçak krizi konusunda Türkiye'ye verdiği desteğine de değinen Kaya, şunları kaydetti: 

"Türk hava sahasını ihlal eden bir uçağın düşürülmesi olayı sonrasında 25 Kasım 2015'te Bulgaristan Ulusal Meclisi kürsüsünden, Bulgaristan’ın müttefiki Türkiye’nin yanında yer alması gerektiğini savunan Sayın Mestan, bu tutumuyla NATO üyesi bir ülkenin NATO dayanışması çerçevesinde diğer müttefik bir ülkeye vermesi gereken en tabii desteği cesurca seslendirmiştir. Sayın Mestan’ı NATO ittifakı konusundaki bu ilkeli duruşundan dolayı alkışlıyor ve tebrik ediyoruz."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da "Ses bayrağımız olan Türkçe dünyanın üzerinde neresinde dalgalanıyorsa veya konuşuluyorsa, o parça bizim vatanımızdır." dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da Bulgaristan’daki soydaşların geçmişte çektikleri acılarından haberdar olduklarını belirterek, "Biz, CHP olarak, hiçbir zaman başka ülkelerin vatandaşı olan soydaşlarımızlara ilgi konuların Türkiye’de iç politika malzemesi yapılmasından yana olmadık." değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve başlıca göçmen örgütlerin liderlerinin de katıldığı kurultayda Fransa, Ukrayna, Polonya, Yunanistan ve daha birçok ülkenin diplomatik ve siyasi temsilcileri hazır bulundu.

Eski Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mestan, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Bulgaristan Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ve NATO’yu savunmuştu. Mestan, bu tutumu nedeniyle HÖH'ten ihraç edilmişti.

HÖH üyesi 5 milletvekilinin de bugün DOST Partisine katılmasıyla 240 üyelik Bulgaristan Meclisindeki HÖH Partisinin milletvekili sayısı 30’a düştü.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?