banner39

Bulgaristan'da 'internetten oy' için referandum yapılacak

Bulgaristan'da Ekim'de yapılacak seçimlerle birlikte internetten oy kullanmayı düzenleyen değişiklik de oylanacak...

Avrupa 29.07.2015, 14:01 29.07.2015, 14:01
Bulgaristan'da 'internetten oy' için referandum yapılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Meclisi, ekim ayında yapılacak yerel seçimde aynı zamanda "halkın internet üzerinden oy kullanıma hakkı" konusunda referandum yapılmasına karar verdi.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in referandumda sorulmasını önerdiği "Seçimler ve referandumlarda halkın uzaktan internet aracılığıyla oy kullanma hakkı olması fikrini destekliyor musunuz" sorusuna 131 milletvekili destek verdi. 41 milletvekilinin karşı çıktığı referandum önerisine üç vekil çekimser kaldı.

Bulgaristan meclisinin kabul ettiği referandum, yerel seçimlerle eş zamanlı olarak 25 Ekim'de yapılacak.

Plevneliev'in referanduma sunulmasını teklif ettiği seçim sistemiyle ilgili diğer iki madde ise mecliste reddedildi. Bu maddeler, seçimde oy kullanmanın zorunlu hale getirilmesini ve milletvekillerinin bir kısmının partiler yerine adaylara oy verilmesi yoluyla seçilmesini içeriyordu. 

Meclis oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Plevneliev, önerdiği referandum sorularının gerekçelerini savunarak, adalet sistemindeki reform çalışmalarının başarısızlığı ve istikrarsız gelişen seçim sürecinin vatandaşları siyasetten soğuttuğunu söyledi.

Devletteki yolsuzluk olayları, kayıt dışı ekonominin büyümesi, vatandaşlar için tatmin edici olmayan gelir artışı, adalet yetersizliği ve seçimlerde yıllardır süren düşük katılımın toplumun siyasi sisteme olan güvenini sarstığını ileri süren Cumhurbaşkanı Plevneliev, önerdiği konularda referandum yapılmasının "mutlak bir ihtiyaç" olduğunu savundu.

Siyasi gözlemciler, mecliste dün alınan kararı, halk tarafından seçilen ülkenin en üst düzey politikacısı Cumhurbaşkanı Plevneliev’in meclisten "önemli bir uyarı aldığı" şeklinde yorumladı.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?