banner15

Bulgaristan'da 'mülteci avcılar' tartışması alevlendi

Bulgaristan-Türkiye sınırında “mülteci avcısı” olarak tanımlanan grupla ilgili tartışmalar alevlendi. Irkçı grup son olarak üç göçmeni alıkoyduktan sonra sopa ve palalarla "Türkiye'ye dönün" tehditidinde bulunmuş, görüntüler tüm dünyadan tepki almıştı.

Bulgaristan'da 'mülteci avcılar' tartışması alevlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'da kendilerini gönüllü göçmen avcıları olarak tanımlayan bir grup ırkçıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bulgaristan Başsavcısı Sotir Tsatsarov “Bütün benzeri çeteler yasalardan takip edilecek ve yargılanacak” dedi. Tsatraov ayrıca, üç Afganı yakalayarak videoyu paylaşan Petır Nizamov’u tutukladıklarını duyurdu.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Bıçvarova da olaya tepki göstererek, "Gönüllü çetelerin çalışmaları çok önemli, fakat sınırdaki düzen ve asayişi Sınır Polisi sorumluluğudur" dedi. 

Aşırı milliyetçi Yurtsever Cephe Eşbaşkanı Valeriy Simeonov: "Bu gönüllü grup liderliği yapanlar aslında criminal geçmişi kabarık tiplerdir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Boyko Borisov, dün Novo Selo Amerika askeri üssünde gazetecilerin sorusunu yanıtlarken, "Gönüllü grupların mültecilerin ellerine bağladıkları sicimlere burada “domuz bağı” deniliyor. Böylece dini içerikli bir ayrımcılık ve söylem katılıyor. Bu kişiler polise yardım etmeye çalışmış. Türkiye ile Yunanistan ile ortak sınırımızın uzunluğunun bin kilometre ve buradaki güvenlik sistemleri, tel örgü engelleri ve başka düzeneklerin yerleştirilmesi için şimdiye kadar 100 milyon leva (50 milyon avro) harcadık. Güvenlik için ne gerekirse yapacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 11:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48