Bulgaristan'da Müslüman öğrencilere 'domuz eti' dayatması

Bulgaristan'da Müslüman öğrencilerin de gittiği okullarda domuz etli yemek listelerine tepki gösterildi. Türklerin kurduğu HÖH isimli parti listelerin değiştirilmesi için meclise önerge verdi

Bulgaristan'da Müslüman öğrencilere 'domuz eti' dayatması

Bulgaristan'da okullarda Müslüman öğrencilerinin dikkate alınmadan yemek listelerinin hazırlanmas tepki çekti. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) okul ve kreşten çocukların dinlerine uygun beslenmelerini teklif etti.

Çocukları Koruma Yasasına değişiklik önergesini meclise sunan HÖH, müslüman çocuklarının okul ve kreş beslenme listesinden domuz etinin kaldırlmasını istiyor. HÖH, ülke çapına ebeveynlerden gelen şikayetler üzerine yasada böyle bir değişiklik taslağı sundu.  
 
Teklif şimdi meclis komisyonlarında incelenecek ve yaz tatili ardından, sonbaharda mecliste gündeme alınacak. Ancak HÖH dışındaki partiler, çocukların dinlerine gore beslenmektense, yemeklerin kalitesinin önemli olduğunu düşünüyor ve bu teklife itiraz ediyor. Okul ve kreş yönetimleri da, bu uygulamanın yemekhane masraflarını arttıracağından endişe ediyor ve “helal et” talebine karşı çıkıyor.
 
Kırcaali’de kreş ve okullarda müslüman öğrencilere domuz eti yedirilmesine karşı imza kampanyası başlatılmıştı. Ramazan günlerinde süren kampanyada iki bine yakın imza topladı. Organizatörlerden altı aile, “çocuklarına okullarda helel et verilmediği ve domuz eti yediridliği gerekçesiyle, Türkiye, Kanada ve Avustralya’dan dini sığınma hakkı için başvurmuştu.

İngiltere Büyükelçiliği bu haftasonu gönderdiği cevapta “İngiltere Büyükelçiliği ne yazık ki benzeri olaylara müdahale etme hakkına sahip değil. Umarız sorun yakında çözülür” denildi ve elçi Ema Hokins “helal et” konusunda taraf olmadı.
 
Söz konusu ailelerin “okullarda helal et” talebine Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık da olumsuz cevap vermiş “Bizim görevimiz çocuklara sağlıklı ve kaliteli, yaşlarına ve ihtiyaçlarına uygun beslenme sağlamaktır. Çocukların dini vecibelerine gore yetiştirmek ailelerin görevi” şeklinde cevap gelmişti.
 
Kreş, ana okul ve okul yemekhane mönülerinde, çorba, kıyma, yemek vs. olmak üzere, neredeyse her öğünde domuz eti , salam veya domuz ürünlerinin bulunduğu yemekler servis ediliyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 12:10
banner53
YORUM EKLE

banner39