banner39

banner35

Bulgaristan'da polisler miting yaptı

Bulgaristan'da güvenlik çalışanları eylemlerini bugün de büyük bir miting ile sürdürdü, mitingde 10 kişi gözaltına alındı

Avrupa 08.11.2015, 17:26 09.11.2015, 09:40
Bulgaristan'da polisler miting yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Hükümeti'nin güvenlik sektörü çalışanlarının maaş ve emeklilik tazminatlarında yapmayı planladığı kemer sıkma tedbirleri nedeniyle binlerce güvenlik görevlisi başkent Sofya'da hükümet karşıtı gösteri yaptı.

Ülkenin dört bir yanından otobüslerle meclisin önüne gelen polis, itfaiyeci, cezaevi gardiyanı, istihbaratçı hükümet karşıtı sloganlar attı.

Hükümetin sektördeki sendikalara danışmadan bütçe tasarısında güvenlik çalışanlarının emeklilik ve istifa durumlarında ödenmesi öngörülen 20 brüt maaş bedelindeki tazminat hakkını iptal etme girişimleri ülke genelinde büyük tepkiye yol açmıştı.

İçişleri Bakanlığı'nın bünyesindeki 7 farklı müdürlükte çalışanların haklarını korumak için bir hafta boyunca ülkenin farlı şehirlerinde trafiği engelleyerek başlattıkları gösteriler pazar günü başkentte büyük bir mitinge dönüştü.

Bulgaristan'ın ulusal güvenliğinde risk oluşturan protesto eylemleri yüzünden İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova miting öncesi toplu tazminat ödemelerinin iptalini öngören düzenlemenin geri çekildiğini duyurdu.

Bıçvarova'nın açıklamalarına rağmen miting yapma planlarından vazgeçmeyen göstericiler parlamento binası önünde hükümeti istifaya çağırdı.

Mitingde konuşan sendika temsilcileri, sektörde çalışanlara karşı çifte standart uygulamaların yıllardır sürdüğünü ve iktidarda kim olursa olsun hiç kimseye artık güvenmediklerini ifade ederken, mitinge katılanlar hükümet aleyhine "İstifa" sloganı attı.

İçişleri Bakanlığı ise gösterinin güvenliğini sağlamak için çok sayıda jandarma ve polis görevlendirdi. Miting öncesi provokasyon planladıkları gerekçesi ile 10 kişi göz altına alınırken, miting olaysız sona erdi. 

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?