banner15

Bulgaristan'da seçim günü seçim kurulunun sitesi çökertildi

Bilgisayar korsanları, yerel seçimlerin yapıldığı Bulgaristan'da Merkez Seçim Komisyonu, içişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının internet sitelerini çökertti

Bulgaristan'da seçim günü seçim kurulunun sitesi çökertildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’da elektronik oy kullanımı konusunda bir referandum sorusunu yanıtlamak ve yerel yönetim vekillerini belirlemek üzere sandık başına giden vatandaşların oy kullanma süreci tamamlandı. Oy kullanımının zorunlu olmadığı ülkede katılım oranı yüzde 50’nin altında kaldı.

Bilgisayar korsanlarının internet sitesi ve bilgisayar sistemini geçici olarak çökerttiği Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), teknik sorunlara rağmen seçim günün “başarılı olarak tamamlandığını” belirtti. Bilgisayar korsanları, gün içerisinde İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının internet sitelerine de erişimi engelleyerek bilgi iletişiminde saatlerce süren bir paniğe neden oldu. 

Bilişim sistemlerini toparlamaya çalışan ZİK, yerel seçime katılım oranı konusunda veri açıklayamadı. Paralel sayım yapan şirketler ise ilk belirlemelere göre kayıtlı vatandaşların yüzde 47’sinin sandık başına gittiğini öne sürdü.

Elektronik oy kullanımı konusundaki referanduma da kayıtlı seçmenlerin yüzde 35’i katıldı. Katılımcıların yüzde 71’i elektronik oy kullanımı teklifine “evet” dedi. Referandumun sonucuna göre parlamento konuyu gündeme almak zorunda olacak.

YEREL SEÇİMLER

Yerel Seçimlere katılan 71 siyasi parti ve 3 koalisyon 43 bine yakın aday gösterdi. Paralel sayım yapan Alpha Research şirketinin elde ettiği tahmini ilk sonuçlara göre oyların yüzde 38’ini alan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, ülkedeki siyasi liderliğini pekiştirmiş oldu. Ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 18 oranındaki oyla ikinci sırada yer aldı. 

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) oyların yüzde 9,8’ini aldı. Listelerinde Türk ve Müslüman adaylarına geniş yer veren HÖH, ülkenin üçüncü büyük partisi oldu. İktidarın ortaklarından Reformcu Blok  (RB) koalisyonu oyların yüzde 8,6'sını, Bulgaristan’ın Yeniden Doğuş Alternatifi (ABV) de yüzde 3,6’sını alabildi. Rusya yanlısı ATAKA (Atak) partisinin oy potansiyeli ise yüzde 3,4 düzeyinde kaldı.

Bulgaristan’ın 28 ilinin 8’inde belediye başkanları seçimin ilk turunda seçildi. Başkent Sofya’da 21 aday arasındaki yarışı (GERB) partisinin adayı ve Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova kazandı. Fandıkova üçüncü kez belediye başkanlığı koltuğuna  oturmadan önce yaptığı açıklamada, "Sofyalılar demokrasi ve değişim istediklerini gösterdiler" dedi.

HÖH’NİN KALESİ

Seçimin ilk turundaki en simgesel başarılarından biri, ülkedeki Türklerin yoğun yaşadığı ve "HÖH’ün kalesi" olarak tanımlanan Kırcaali şehrindeki Belediye Başkanı Hasan Aziz’in zaferi oldu. HÖH adına üç dönemdir görevi yürüten Aziz, yaptığı değerlendirmede, "Partimiz her bir seçmenine göstereceği kişisel yaklaşımını çok iyi bilir. Çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu. 

Partinin istikrarlı siyasi yükselişi Başbakan Boyko Borisov’dan da takdir gördü. Borisov, Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Takdire değer HÖH başarısı bu partinin saygın güç olduğunu gösterirken, buna göre parlamentoda daha dengeli olmamızı gerektirir" ifadelerine yer verdi.

Siyasi liderler, seçimlerle ilgili yorum yapmadan önce ZİK’in daha net sonuç açıklamasını beklediklerini ifade etti.

Yerel seçimlerin ikinci turu 1 Kasım'da yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35