banner15

Bulgaristan'da seçim yasası maddeleri değişiyor

Bulgaristan'da siyasi krize neden olan seçim yasası yeniden incelenecek.

Bulgaristan'da seçim yasası maddeleri değişiyor

Bulgaristan'da seçim yasasında değişiklikler bugün Meclis'te incelenecek. Alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen noktalar değiştirilecek.

Veto edilen Seçim Yasası'na göre yurtdışında sadece diplomatik temsilciliklerde sandık açılabilirdi. Bu da başta Türkiye’de olmak üzere onbinlerce vatandaşın seçim hakkını sınırlayacaktı. Şimdiki düzenlemeyle AB dışındaki ülkelerde talep karşısında 35’e kadar seçim sandığı açılabilecek.

AZINLIK ÇOCUKLARA EK BULGARCA DERSİ

Bulgaristan Eğitim Bakanlığı'nın bugün Meclis'te sunacağı yeni önergeye gore, anadili BUlgarca olmayan çocuklara okulda ek olarak Bulgar dili dersleri verilecek. Okulda ve yaz tatillerinde anadili Bulgarca olmayan çocuklara Bulgarca öğretilecek. Burada Romanlar, Türkler ve mülteci çocukları söz konusu olacak. Bir araştırmaya göre ülkede öğrencilerin yüzde 35’inin anadili Bulgarca değil ve bu çocuklar dili konuşmakta zorlanıyor. Öte yanda okulda anadili Türkçe eğitim sorunu sürüyor. Serbest seçmeli olan derse ilgi azalıyor, birçok okul ise bu dersleri sunmuyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2016, 10:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35