banner39

Bulgaristan'daki sığınmacı kampında gerginlik

Harmanlı şehrinde 3 bini aşkın sığınmacının yaşadığı kampta olaylar çıktığı ve güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu bildirildi

Avrupa 24.11.2016, 19:15 25.11.2016, 10:36
Bulgaristan'daki sığınmacı kampında gerginlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Harmanlı şehrinde 3 bini aşkın sığınmacının yaşadığı kampta, yayılan bulaşıcı hastalıklar nedeniyle sığınmacılara dışarı çıkma yasağı getirildi.

Dolaşım özgürlüğü sınırlandıran bu uygulamaya karşı kampta olaylar çıktığı ifade belirtildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada olayların bölgede bulunan polis ve jandarma güçlerince bastırıldığı kaydedildi.

Protestocuların kampın avlusunda ateş yakarak güvenlik güçlerine taş attıkları, güvenlik güçlerinin tazyikli suyla müdahale ettiği öğrenildi.

İçişleri Bakanı Genel Sekreteri Georgi Kostov olaylardan sonra 200 mültecinin göz altına alındığını duyurdu. Bulgar devlet radyosu tutuklanan yabancıların 300 olduğunu bildirdi. Kostov, kampta ayaklanan mültecilere müdahale eden 14 polisin yaralandığını belirtti.

Başbakan Boyko Borisov da Harmanlı’ya gitti ve “Harmanlı kampında 3 bin mülteci orası için çok fazla bir sayı” dedi ve Aralık ayında onları sınırdışı etmeye başlayacaklarını duyurdu. Borisov, Aralık ayında Afganistan için uçak seferi sipariş ettiklerini söyledi..  “Beş Afganistan vatandaşını milli güvenliğe tehdit suçlamasıyla hemen göndermeye çalışacağız. Ayaklanmayı çıkaran ve toplumsal düzeni bozanlar da ilk sınır dışı edilecek olanlar olacak. O zamana kadar isyancıları kapalı kamplara süreceğiz” dedi. 

Boriov jandarma ekipleri ile mülteciler arasında çıkan olayları yatıştırmak üzere Perşembe gece Harmanlı’ya gitti. Borisov”Suriye’de savaş devam ettikçe, bu görüntüler çok olacak. Bu inanları ne tel setler durduracak, ne başka bir şey. Bu Avrupa’nın kaderi” dedi. 

Başbakan, Harmanlı’daki mültecilerin genelde Afganistan ve Pakistan’dan ekonomi amaçlı gelen mülteciler olduğunu söyledi. 

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?