banner39

Bulgaristan'dan BM Genel Sekreterliği için yeni aday

Bulgaristan Hükümeti, BM Genel Sekreterliği için UNESCO Genel Direktörü Bokova’nın yerine Avrupa Komisyonu üyesi Georgieva’yı aday gösterdi

Avrupa 28.09.2016, 17:02 28.09.2016, 17:07
Bulgaristan'dan BM Genel Sekreterliği için yeni aday

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan, Birleşmiş Milletlerin (BM), 1 Ocak 2017'de göreve başlayacak yeni genel sekreteri belirleme sürecinde resmi adayı olan UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova’nın adaylığını geri çekerek yerine Avrupa Komisyonu üyesi Kristalina Georgieva’yı aday gösterdi.

Başbakan Boyko Borisov, ara seçim sürecinde başarısız bir performans gösterdiğini savunduğu İrina Bokova’nın yerine Avrupa Komisyonu üyesi Kristalina Georgieva’nın yarışa katılacağını açıkladı.

Başbakan Borisov, ülkenin yeni adayı Georgieva’nın da büyük bir olasılıkla Bulgaristan’daki bazı çevrelerinin yürüteceği bir kötüleme ve karalama kampanyalarının hedefi olabileceğini ifade etti.

'GEORGİEVA'NIN DAHA BAŞARILI BİR ADAY OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM'

BM’nin yeni genel sekreterinin Doğu Avrupa kökenli olması yönünde bir beklenti olduğunu aktaran Borisov, bu nedenle Georgieva’nın da seçilebilme şansına sahip olduğunu kaydetti.

Borisov, Bokova'nın adaylığı ile ilgili hükümet olarak yalan ve iftira kampanyasına maruz kaldıklarını belirterek ''Ancak yeni kararımızın doğru olduğuna inanıyoruz, Georgieva’nın daha başarılı bir aday olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?