banner39

Bulgaristan'dan ilginç silah itirafı

Bulgaristan Ekonomi Bakanı, Bulgaristan'a ait silahların Suriye ve Irak'a gitmiş olabileceğini ancak devletin bundan sorumlu olmadığını söyledi.

Avrupa 19.08.2016, 14:25 19.08.2016, 14:34
Bulgaristan'dan ilginç silah itirafı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Ekonomi Bakanı Bojidar Loukarsky, Suriye ve Irak'ta Bulgar silahlarının 'kötü niyetli' düşmanlara gitmiş olabileceğini belirtti. Suçlamaları reddeden Loukarsky "Silahların gitmesinden de sorumlu tutulamayayız" dedi.

Dün gazetecilere verdiği demeçte Loukarsky "Devlet uluslararası anlaşmalar çerçevesinde meşru bölgelere silah satışı yapmıştır" itirafında bulundu. BAE'nin Bulgaristan'dan silah alarak Suriye'de rejime aktardığına dair iddialar dün gündeme gelmişti. Bakan Loukarsky, ayrıca istihbarat servisine, Bulgaristan'dan giden silahların hangi gruplara ve hangi bölgelere gittiğine dair araştırma çağrısı da yaptı.

Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağı, geçtiğimiz günlerde yaptığı yayınladığı bir raporda, Balkan ülkelerinden ve büyük kısmı da Bulgaristan'dan olmak üzere Suriye ve Irak'a 1.2 milyar dolarlık silah gittiğini öne sürmüştü.

Bulgaristan geçen yıl elindeki çok sayıdaki silahı satma kararı almıştı. Bulgaristan'da ordunun 'Browning Baby' tipi küçük tabancalardan, güdümlü uçaksavar roketlere, toplardan Rus yapımı T-55 tanklara kadar çeşitli silahları bulunuyor.

Askeri uzmanlar, Bulgaristan'da üretilen 5,45 ve 7,72 kalibreli kalaşnikof tüfeklerin, Mauser, Haenel ve Zbrojovkave Mannlicher tüfeklerin önemine dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?