banner39

Bulgaristan'dan Kırım işgaline tepki

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan’ın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek Kırım’ın Ukrayna'ya ait olduğunu belirtti.

Avrupa 28.03.2016, 13:09 28.03.2016, 13:12
Bulgaristan'dan Kırım işgaline tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Ukraynalı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu vurguladı. Plevneliev ayrıca Rusya'nın mahkum ettiği Ukraynalıların serbest bırakılmasını talep etti.

QHA'nın haberine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna'ya çalışma ziyareti gerçekleştiren Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev 26 Mart tarihinde ile bir araya geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre görüşme sırasında taraflar, Kırım’ın yasa dışı işgali ve insan hakları ihlallerinin kabul edilmez olduğunu kaydederek uluslararası düzeyde Kırım’ın Ukrayna’ya iade edilmesine yönelik ortak hareketlerde bulunacakları konusunda anlaştı. Petro Poroşenko, Rosen Plevneliev’e Rusya tarafından işgal edilen yarımadadaki insani durumun kritik noktada olduğunu anlattı.

Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına gösterdikleri destek için Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve hükümetine, Bulgaristan halkına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’ya karşı yaptırımların, Minsk Anlaşmaları’nın tam olarak yerine getirilene dek devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Bulgaristan’ın her zaman Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm platformlarda Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini dile getiren Rosen Plevneliev, "Kırım Ukrayna’dır, Ukrayna Avrupa’dır” diye kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısı ile mücadele konusunda aktif konumda olduğunu ifade eden Plevneliev, “Rusya’nın saldırgan davranışını kabul edemeyiz. Ukrayna’nın bağımsızlık ve egemenliğini savunuyoruz ve bunun için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?