banner39

Burka yasağı Fransa'da resmileşti

Fransa’da burka yasağı resmi gazetede yayınlandı, kamusal alanda yüzünü örtenler 150 Avro para cezası ödeyecek

Avrupa 04.03.2011, 15:07 04.03.2011, 15:07
Burka yasağı Fransa'da resmileşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’da Eylül 2010’da parlamentodan geçen daha sonra da Ekim 2010’da Fransız Anayasa Konseyi tarafından onaylanan ‘burka yasağı kanunu’ Başbakan Francois Fillon’un imzaladığı bir genelgeyle resmi gazetede yayınlandı. Yasak 11 Nisan’dan itibaren uygulanacak.

Fransız burka yasağı kanunu kişilerin kamusal alanda kimlikleri tanınmayacak şekilde yüzlerini kapatmalarını yasaklıyor. Yasağa uymayanlara 150 Avro para cezası verilecek. Genelgede burka ile birlikte peçeli çarşaf, kar maskesi ya da yüzü tamamen kapatan kasklar da kamusal alanda giyilemeyecek.

Burka yasağı kanununa göre yüzünü kapatan kişilere polisin dışında zor kullanarak hiç kimse yüzünü zorla açtıramayacak. Yüzü kapalı olarak resmi dairede hizmet almak isteyenler kamu görevlilerince uyarılacak. Kamu görevlileri gerektiğinde polis çağırarak yüzü kapalı kişilerin kimlik tesbitini yaptıracak.

Fransız burka kanununu özel sektör tarafından işletilen kafe, bar, otel, sinema, lokanta gibi yerleri de kamusal alan olarak görüyor ve buralarda da yüzün kapatılmasını yasaklıyor. Ancak pratikte bu mekanların sahiplerinin sözü geçerli olacak. Böylece Paris’e Körfez ülkelerinden gelen binlerce peçeli Arap bayanların Champs-Elysee caddesindeki kafelerde oturması engellenmemiş olacak.

Yine yasaya göre kişileri burka ya da peçe takmaya zorlayanlara da 1 yıl hapis ya da 30 bin Avro ağır para cezası öngörülüyor. Peçe ya da burka takmaya zorlanan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda para cezası 60 bin Avro’ya yükseliyor.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?