banner39

Burka yasağına defileli protesto

İran asıllı modacı Reza Etamadi Danimarka hükümetinin burkaya yaklaşımını protesto etmek amacıyla peçeli, burkalı defile düzenledi. 

Avrupa 11.08.2018, 09:54 11.08.2018, 21:49
Burka yasağına defileli protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki ‘Uluslararası Moda Haftası’na İran asıllı Danimarkalı modacı Reza Etamadi’nin peçeli, burkalı ve polis üniformalı defilesi damga vurdu. Etamadi, mankenlerine peçe, burka ve polis üniformaları giydirerek podyuma çıkardı. İzleyenlerin dikkatlerini üzerine çeken Etamadi’nin bu defileyle siyasi mesaj içerikli moda beyannamesi sunduğu belirtildi. Ünlü modacının defilesinin, Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren kamusal alandaki peçe ve burka yasağına sessiz bir protesto olduğu öne sürüldü.

KADINLARA GİYİM ÜZERİNDEN YAPTIRIM UYGULANMAMALI

Siyasi olarak aktif olmadığını belirten ve ‘MUF10’ adlı markanın yaratıcısı olan ünlü modacı Reza Etamadi, “Doğduğum ülke İran’da kadınlar istedikleri gibi özgürce giyinebilme mücadelesi veriyorlar. Kimseyi ve etrafını tehdit ve rahatsız etmeyen kadınlara yaptırım uygulanmamalıdır” dedi. Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Associated Press (AP) ile New York Times ve Daily Mail gibi ünlü gazeteler, Etamadi’nin moda şovunun, şovdan çok peçe yasağına karşı gizlenmiş bir yorum ve tepki beyannamesi niteliğinde olduğunu yazdılar.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?