banner39

banner35

Büyükelçi, Polonyalılara İngiltere'ye geri dönmelerini' söyledi

Avrupa 18.09.2019, 14:39
Büyükelçi, Polonyalılara İngiltere'ye geri dönmelerini' söyledi

Polonya'nın İngiltere Büyükelçisi, Britanya'da yaşayan yaklaşık 800.000 Polonyalıya, anlaşmasız Brexit yapılması durumunda, eve geri dönmelerini “ ciddi şekilde düşünmeleri ” için çağrıda bulundu .

Arkady Rzegocki, BBC Radio 4'ün "Bugün" programında yaptığı açıklamada Brexit'in  " geri dönmek için çok iyi bir fırsat olduğunu" söyledi. Bugünlerde hem İngiltere hem de Polonya'daki hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

“Ülkemizin hızla büyüyen ekonomisi, vatandaşlara kalkınma ve iyi yaşam koşulları için giderek daha fazla fırsat yaratıyor” diyor.

Polonya'nın 2016'dan bu yana İngiltere'nin elçisi olan Rzegocki, Polonyalılara İngiltere'de kalmak için sözde yerleşik statü için kayıt yaptırmaları gerektiğini de hatırlattı.

Polonya'daki İngilizlerin sadece yüzde 27'sinin oturma izni var

“Bugüne kadar Britanya Adaları'nda yaşayan Polonyalıların yaklaşık yüzde 27'si yerleşik statü için başvuruda bulundu” dedi. “Bu endişe verici derecede düşük bir seviye, bu nedenle binlerce Polonyalı vatandaşın statülerini düzenlememeyle ilgili komplikasyonlara maruz kalabileceği anlamına geliyor.”

Ulusal İstatistik Ofisi'ne göre geçtiğimiz yıl 116.000 Polonyalı İngiltere'den ayrıldı ve Rzegocki bu sayının artmasını bekliyor.

BBC'ye verdiği demeçte, "Polonyalılar arasında çok büyük bir tartışma olduğunu ve bazılarının geri dönmeye karar verdiğini görebilirsiniz." dedi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?