Calais'deki sığınmacılara su ve duş imkanı

Fransa'da Pas-de-Calais Valisi Sudry, Calais kentindeki sığınmacılara gelecek haftanın sonundan önce su ve duş imkanı sağlanacağını bildirdi

Calais'deki sığınmacılara su ve duş imkanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da Pas-de-Calais Valisi Fabien Sudry, mahkemenin sığınmacılara su verilmesi yönündeki kararının Danıştay tarafından onaylanması üzerine Calais kentindeki sığınmacılara su ve duş imkanı sağlanacağını açıkladı.

Sudry, basın toplantısında, Calais'deki sığınmacılara "gelecek hafta sonundan önce" su ve duş imkanı sağlanacağını, buna ilişkin ilgili dernek ve kuruluşlarla irtibata geçileceğini duyurdu.

Danıştay, Calais kentindeki sığınmacılara su verilmesi yönünde kararı onaylamıştı. Danıştayın bu kararından sonra BFM televizyonuna konuşan Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart, Jungle'ın yeniden oluşması ve binlerce sığınmacının yeniden şehirde birikmesi riskine dikkati çekerek, "Calais halkını korumak zorundayım ve bu nedenle sığınmacılara su verilmesi için alınacak tüm önlemleri reddediyorum." ifadelerini kullanmıştı.

KARARA YAPILAN İTİRAZI DANIŞTAY DÜN REDDETTİ

Çok sayıda dernek, bölgede bulunan yaklaşık 400 sığınmacının temiz suya erişim sağlayabilmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Konunun mahkemeye taşınması üzerine Lille İdare Mahkemesi, belediye ve valiliğin içme suyu ve duş ihtiyacının sağlanabilmesi için çalışma yapmaları kararı almış, bu karara yapılan itirazı ise Danıştay dün reddetmişti.

Daha önce Lille İdare Mahkemesinin kararına Calais Belediyesi ile itiraz eden İçişleri Bakanlığı, Danıştayın söz konusun kararından sonra, Calais kentine mobil duşlar konulacağını fakat sığınmacıların tekrar toplanmasını önlemek için kamp bölgesinden uzak yerlerin tercih edileceğini açıklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2017, 23:06
banner53
YORUM EKLE

banner39