banner39

Çalışan yaşlı Alman sayısı rekor düzeyde!

Almanya tarihinde ilk defa bu kadar çok yaşlı insan bir işte çalışıyor, Federal İş Kurumu verilerine göre halen toplam 1,52 milyon çalışan 60 yaşın üzerinde.

Avrupa 01.08.2012, 14:11 01.08.2012, 15:50
Çalışan yaşlı Alman sayısı rekor düzeyde!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal İş Kurumu BA tarafından verilen rakamlara göre ülke tarihinde şimdiye kadar hiç görülmemiş oranda çok sayıda yaşlı Alman sosyal sigorta primi ödenen bir işte çalışıyor. Bugün sayıları 1,52 milyon olarak tesbit edilen 60 yaşından yukarı çalışan sayısı, bundan 12 yıl önce sadece 880 bindi.

Yaşlı çalışanların oranı bu süre içinde yüzde 2,7'den yüzde 5,2'ye yükseldi. BA Yönetim Kurulu Başkanı Heinrich Alt, ülke nüfusunun yaşlanmasının ve işverenlerin tavır değiştirmelerinin bu artışta büyük rol oynadığını söyledi. Alt, işverenlerin ille de genç çalışan ısrarlarının sona erdiğini, tecrübeye artık tekrar değer verilmeye başlandığını belirtti.

Alman işverenler, ülkedeki nitelikli işgücünün ve insan sayısının azalması üzerine artık yaş gruplarına önem vermeden en akıllı ve en çok çalışmaya motive olmuş kişileri bulma yarışına girdiler.

İş Kurumu Başkanı Alt, yaşlıların işsiz kaldıklarında yeniden iş piyasasına girmelerinin her şeye rağmen halen çok zor olduğunu söyledi. Bu yüzden ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD, yaşlı işsizlerin daha kolayca işe alınmaları için yeni bir strateji belirlenmesini taleb ediyor. SPD Fraksiyon başkan yardımcısı Hubertus Heil, 'işsizlik sigortasının iş sigortası'na dönüştürülmesi için yaşlı işçilere daha fazla iş imkanı sağlayabilecek ek eğitim fırsatları verilmesi gerektiğini kaydetti.

Avrupa geneline bakıldığında Almanya'nın yaklaşık yüzde 7'lik bir işsizlik oranı ile durumunun iyi olduğu görülüyor. AB Komisyonu verilerine göre AB ortalaması yaklaşık yüzde 10'larda seyrediyor. Borç krizi içinde bulunan Yunanistan, İspanya, ve Portekiz'de ise her dört kişiden birisi işsiz.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?