banner15

Cameron AB için savaşmaya devam ediyor

İngiltere'nin AB'de kalıp kalmayacağının oylanacağı güne günler kala Cameron'dan, "Birlik bazen beni deli ediyor ama bugün olsa yine girerdim" açıklaması geldi.

Cameron AB için savaşmaya devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’de 3 hafta sonra yapılacak AB referandumu için taraflar kampanyalarına hız verdi.

İngiltere'de bir televizyon kanalında seyircilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Cameron Avrupa Birliği’nde kalmanın İngiltere ekonomisi için en iyi seçenek olduğunu dile getirdi.

"KALMALIYIZ"

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) içinde özel bir statüsü olduğunu hatırlatan Cameron, AB’nin mükemmel olmadığını ancak Çin ve ABD’den bile daha büyük bir ekonomik pazar olduğuna dikkat çekti:

“İngiltere için AB içindeki özel statümüzü daha da güçlendirdim. Özellikle de ekonomik pazar konusunda. Ama Euro Bölgesi ve Şengen sınırlarının dışındayız. Eğer başka bir ülkenin şartları teklif edilseydi farklı olurdu. Ancak İngiltere’nin şartları ülkemiz için iyi. Bu yüzden bence kalmalıyız.”

"BİRLİK BENİ BAZEN DELİRTİYOR"

Cameron ayrıca, “Bu birlik (Avrupa Birliği) beni bazen delirtiyor, mükemmel olmasa da mevcut durumda en iyi seçeneğin birlikte kalmak olduğuna dikkat çekti.

CORBYN: KALALIM

İngiltere’nin önemli siyasi partilerinden İşçi Partisi de halka AB’de kalmak için oy kullanmaları çağrısında bulunuyor. Ancak parti lideri Jeremy Corbyn AB ile ABD arasında görüşmeleri süren serbest ticaret anlaşmasına karşı çıkıyor.

En son yapılan kamuoyu araştırmasında çıkmak isteyenlerin oranı yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile ilk kez öne geçti.Kararsızlar çıkarıldıktan sonra elde edilen bu oranlar, seçmenlerin yüzde 15’inin kararsız olması nedeniyle kolaylıkla değişebilecek nitelikte değerlendiriliyor.

"BUGÜN OLSA YİNE GİRERDİM"

Cameron, ”İngiltere AB’nin dışında olsaydı bugün girmek ister miydiniz?" yönündeki bir soruya da şu cevabı verdi:

“Hiçbir zaman euro’ya katılmamızı istemedim ama bize şimdi sahip olduğumuz İngiliz koşullarını, özel durumu önerseler yine AB’ye girerdim.”

İngiltere’nin kendi para birimini kullanmayı sürdürdüğünü anımsatan Cameron, ülkenin Schengen Anlaşması'nın ve AB’nin tedrici siyasi bütünleşme hedefinin dışında olduğunu vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48