banner39

Cameron: AB'nin sınırlarının sağlamlaştırılması şart

İngiltere Başbakanı Cameron, "Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının sağlamlaştırılması şart. AB kaçak göçmenleri yakalayarak onları geri yollayabilmelidir" dedi.

Avrupa 03.12.2015, 21:08 03.12.2015, 21:08
Cameron: AB'nin sınırlarının sağlamlaştırılması şart

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, resmi ziyarette bulunduğu Bulgaristan'da Başbakan Boyko Borisov ile bir araya geldi.

Cameron, görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Bulgaristan’a 16 yıl aradan sonra gelen ilk İngiltere Başbakanı olmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, "Sorunların çapı büyük ancak onları çözebileceğimize inanıyoruz" dedi.

Göç sorununa değinen Cameron, Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarının sağlamlaştırılmasının şart olduğunu belirterek, "AB kaçak göçmenleri yakalayarak onları geri yollayabilmelidir" diye konuştu.

Terörle mücadelede alınan özellikle tasnifli bilgi alışverişinin çok önemli olduğunun altını çizen Cameron, yolcu listeleri ve kaçak silah ticareti konusunda veri mübadelesinin önemine vurgu yaptı. Cameron, Irak ve Suriye’deki IŞİD’in yok edilmesi gerektiğini, İngiltere savaş uçaklarının oradaki mevzilere başarılı darbe indirdiğini kaydetti.

Bulgaristan Başbakanı Borisov ise Cameron’a bazı coğrafi bilgileri verdiğini dile getirerek, "Bulgaristan’ın Türkiye ile gerek kara gerekse deniz sınırlarının, Yunanistan’ın Türkiye ile olan sınırlarından daha uzun olduğunu söyledim" dedi.  

Daha sonra Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edilen David Cameron, Sofya’daki bazı bilişim teknoloji araştırmalarının yapıldığı bir merkezi ziyaret etti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?