banner39

Cameron: Bu işin hızlı değil doğru yapılması önemli

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin AB ile yürüttüğü yeniden müzakerelerde "doğru anlaşmaya" ulaşmanın, hızlı bir şekilde anlaşmaya ulaşılmasından daha önemli olduğunu söyledi.

Avrupa 21.01.2016, 18:38 21.01.2016, 18:38
Cameron: Bu işin hızlı değil doğru yapılması önemli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, Davos'ta yapılan Dünya Ekonomi Forumu (WEF) iş ve siyaset dünyasının temsilcilerine hitap etti.

İngiltere’nin dünyanın 5. büyük ekonomisi olduğunu ve AB dışında da başarılı olabileceğini ifade eden Cameron, “Ancak mesele İngiltere’nin başarılı olup olamayacağı değil. Mesele en büyük başarıyı nasıl yakalayacağı, en büyük refaha nasıl ulaşacağı, en çok istihdamı nasıl yaratacağı ve en güvenli nasıl olacağıdır” dedi.

Şubat ayında gerçekleşecek AB liderler zirvesinde, İngiltere'nin AB'den taleplerini karşılayan bir anlaşmaya varılacağını umduğunu belirten Cameron, “Şunun açıkça anlaşılmasını istiyorum ki eğer masaya doğru anlaşma gelmezse, acelem yok, referandum için 2017’nin sonuna kadar sürem var. Bu işin hızlı değil, doğru yapılması önemli” ifadesini kullandı.

Cameron AB ile “doğru anlaşmaya” varılması halinde gelecek yaz referanduma gitmeyi istediğini kaydetti.

AB konusunda son kararı siyasetçilerin değil, halkın vermesi gerektiğini belirten Cameron, “Bu, bir kuşakta bir kez gelecek bir an. Avrupa Birliğinin gelecekte gireceği istikameti şekillendiriyoruz” görüşünü dile getirdi.

CAMERON'IN DAVOS GÜNDEMİ

Cameron'ın WEF çerçevesinde yapacağı görüşmelerde ülkesinin AB'deki geleceği ile ilgili görüşmelerde bulunması bekleniyor. Cameron'ın gündemindeki bir diğer konu da büyüyen sığınmacı krizi ile krize yönelik acil müdahale çabaları olacak.İngiliz liderin, Suriye'ye komşu ülkelerinde bulunan Suriyeli sığınmacılara bulundukları yerde ekonomik imkanlar yaratılması konusunda muhatapları ile istişarelerde bulunması da bekleniyor. Böylelikle, Avrupa üzerindeki sığınmacı baskısının azaltılması umuluyor.

Cameron, WEF'te düzenlenecek Suriye konulu bir panele, Ürdün Kraliçesi Rania ile ev sahipliği yapacak.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?