banner39

Cameron: Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la konuştum

İngiltere Başbakanı Cameron, IŞİD'le ortak mücadele konusunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü, mücadelede bölgesel ortaklarla koordinasyon içerisinde olması gerektiğini belirtti.

Avrupa 10.06.2015, 19:25 12.06.2015, 11:51
Cameron: Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la konuştum

İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD'le ortak mücadele konusunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü söyleyerek, "IŞİD'le mücadelede bölgesel ortaklarla çalışıp, herkesin koordinasyon içerisinde bir yaklaşımı olduğundan emin olmak yapılması gereken en doğru şeydir" dedi.

Bir milletvekilin, "IŞİD'le ortak mücadele konusunda G7 zirvesinde Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'ın koordinasyonuyla ilgili ne konuşuldu?" sorusuna Cameron, şu yanıtı verdi:

"Koordinasyon kesinlikle gerekli. Önemli bazı adımlar atıldı. Son günlerde Türkiye'nin Cumhurbaşkanıyla konuştum ve daha önce de bu konuyu görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret ettim. Bu konuda mükemmelliğe ulaşabilir miyiz, emin değilim. Ama IŞİD'le mücadelede bölgesel ortaklarla çalışıp, herkesin koordinasyon içerisinde bir yaklaşımı olduğunudan emin olmak yapılması gereken en doğru şeydir."

Suriye'deki geçiş sürecine ilişkin bir soruya karşılık da Cameron, Beşşar Esad'ın kendi halkına davranış şeklinden dolayı DAİŞ'e insanların katılmasını sağladığını belirtti. Cameron, uzun sürede Suriye'nin ülkede herkesin temsil edildiği bir hükümete ihtiyacı olduğunu vurguladı.

"FIFA'NIN YENİ BİR LİDERE İHTİYACI VAR"

G7 Zirvesi çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ile IŞİD'in oluşturduğu tehdit konusunda oldukça uzun bir görüşme yaptıklarını kaydeden Cameron, "İslami aşırılık şiddeti ve terörünün günümüzde karşılaştığımız en büyük tehdit olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Suriye ve Irak'taki krizlerden kaçan mültecilere İngiltere'nin kapılarını yeteri kadar açmadığı eleştirisine katılmayan Cameron, "En fazla bağışta bulunan ikinci ülkeyiz ve mülteciler konusunda iyi bir sicilimiz olduğunu düşünüyorum" dedi.

Irak'ta yol kenarlarına konulan bombaların tespiti ve imhasıyla ilgili eğitim vermek üzere bu ülkeye 125 askeri personel daha gönderme kararı aldıklarını hatırlatan Cameron, "Bu bir ülkeyi yeniden işgal etmeye çalışmak anlamına gelmemektedir. Bu, meşru Irak hükümetine yardım etmek anlamına gelmektedir" diye konuştu.

FIFA'daki yolsuzluk iddialarına ilişkin soruya ise David Cameron, "FIFA Başkanı Sepp Blatter istifa edeceğini açıklamıştır, bence de hemen istifa etmelidir. Bu kuruluşun yeni bir liderliğe ve temizlenmeye ihtiyacı var. Bu ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir" yanıtını verdi.

GÖÇ DANIŞMA KOMİTESİ

Parlamentodaki "Başbakan'a Sorular" oturumunda Cameron, ülkesinin AB üyeliği ve üyelikle ilgili yapmak istediği referanduma ilişkin sorulara da yanıt verdi.

İngiliz halkına "Birleşik Krallık'ın AB üyesi olarak kalması gerektiğini düşünüyor musunuz?" sorusunun yöneltileceği ve 2017 yılı sonuna kadar yapılması planlanan AB referandumunda 16 ve 17 yaşındaki vatandaşların oylamada söz sahibi olup olamaması yönündeki tartışmalara ilişkin Cameron, "Bence milletvekilleri bu konuyu oylamalı. Muhafazakar Parti'nin seçim beyannamesi ve benim bu konuya yönelik duruşum yeterince açıktır. Bence 18 yaş sınırında kalmalıyız. Ancak tabii ki de parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası bu konuda oylamaya gidebilir" diye konuştu.

Cameron oturumda, ülkeye özellikle Avrupa Birliği (AB) dışından gelen göçmen sayısını azaltmak için hükümete tavsiyelerde bulunacak "Göç Danışma Komitesinin" görevlerini de açıkladı. Komite, yıllık göçün 100 binin altına indirilmesi amacıyla çalışmalar yürütecek.

AB dışından Birleşik Krallık'a çalışmak için gelen göçmenlerin sayısının kontrol altına alınması ve yıllık göç hedefine ulaşılması çerçevesinde, komite İngiliz işverenlerin göçmen işçi talebini en aza indirmeyi planlıyor. Komite, hangi çalışma alanlarında ne tür becerilere ihtiyaç olduğuna dair yapacağı araştırmanın ardından tavsiyelerini hükümete sunacak.

Komite bu çerçevede, İngiliz vatandaşlarının becerilerini geliştirmeye odaklanarak, Birleşik Krallık genelindeki staj olanaklarını arttıracak. Göç Danışma Komitesi'nin bu yılın sonuna kadar hükümete, AB dışından İngiltere'ye gelen göçmen işçi sayısının nasıl azaltılabileceğine yönelik tavsiyelerde bulunması bekleniyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?