Cameron IŞİD stratejisini açıkladı

İngiltere Başbakanı Cameron, ailelerin IŞİD'e katılabileceğinden endişe ettiği çocuklarının pasaportlarını iptal ettirebileceğini söyledi

Cameron IŞİD stratejisini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD'e katılmak üzere Suriye ve Irak'a seyahat eden çocukların gidişlerini önlemek için ebeveynlerin pasaportları iptal ettirebileceğini söyledi. 

Cameron, İngiltere'de çok sayıda Müslümanın yaşadığı Birmingham şehrinde yaptığı konuşmada hükümetin 5 yıllık "aşırılıkla mücadele" planını açıkladı. 

"IŞİD gibi örgütlerin genç İngiliz Müslümanların beynini aşırı ve zehirli ideolojilerle yıkadığını" dile getiren Cameron, "Eğer genç bir erkekseniz beyninizi yıkayacaklar, vücudunuza bombalar saracaklar ve sizi havaya uçuracaklardır. Eğer genç bir kızsanız, sizi esir alacaklar ve taciz edeceklerdir. Bu, acımasız ve iğrenç IŞİD gerçeğidir" dedi. 

Konuşmasında ebeveynlerin çocuklarının seyahatlerini önleyebilmek için pasaportlarını iptal ettirebileceklerini açıklayan Cameron, ülkedeki entegrasyon sorununa da değindi. 

"Birleşik Krallık'ta doğan ve büyüyen birçok kişinin kendini buraya ait hissetmediği trajik gerçeğiyle yüzleşilmesi gerektiğini" söyleyen İngiltere Başbakanı, entegrasyon konusuyla ilgilenilmesi için sosyal refah konusunda çalışmalar yürüten İngiliz hükümeti yetkilisi Louise Casey'i görevlendirdiğini ve gelecek yıla kadar Casey'nin konuyla ilgili öneriler içeren bir rapor hazırlayacağını kaydetti. 

11 Eylül 2001 ya da 7 Temmuz 2005 terör saldırılarıyla ilgili "bu saldırıları ülkelerin kendilerinin yaptığı" gibi komplo teorilerine inanılmaması gerektiğini vurgulayan Cameron, "IŞİD ile ilgili, "(Bu kişiler Müslümanlara kötü davranan Batılılardan öç alıyor) yorumları yapanlara şunu hatırlatmak isterim; Kosova'dan Somali'ye kadar birçok ülkede Birleşik Krallık, Müslümanların katledilmesini önlemiştir. Müslümanları katledenler IŞİD, El Kaide ve Boko Haram gibi gruplardır" diye konuştu.  

Cameron'ın açıkladığı İngiliz hükümetinin "İslami aşırılıkla mücadele" isimli planda, medya ve internet aracılığıyla yayılan aşırıcı mesajların önlenmesi, okullar, üniversiteler ve hapishanelerde aşırıcı düşüncelerin ve radikalleşmenin kontrol edilmesi, İngiliz değerlerinin yayılmasının sağlanması gibi maddeler bulunuyor. 

İngiliz hükümetinin, meclisin açılmasının ardından sonbaharda konuyla ilgili yeni stratejisini açıklaması bekleniyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, "bazı gruplar ve kişilerin yasaklanması ile aşırıcıların kullandığı bazı mekanların kapatılması gibi yasal düzenlemelerin de stratejide yer alacağını" söylemişti. 

Birleşik Krallık'ta yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor, bu sayı nüfusun yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor. İngiltere'den Suriye ve Irak'a yaklaşık 700 İngiliz vatandaşının, IŞİD saflarında savaşmak için gittiği tahmin ediliyor. Gidenler arasında genç kızlar ve kadınlar da bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 16:46
banner53
YORUM EKLE

banner39