banner39

Cameron: IŞİD'e müdahale için süreci bekleyemeyiz

İngiltere Başbakanı David Cameron, "IŞİD'e karşı askeri müdahale için Suriye'deki siyasi sürecin tamamlanmasını bekleyemeyiz" dedi.

Avrupa 23.11.2015, 21:36 23.11.2015, 21:36
Cameron: IŞİD'e müdahale için süreci bekleyemeyiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'na 2015 yılı Stratejik Savunma ve Güvenlik Raporunu sundu.

DAEŞ'İn İngiltere için "binlerce mil ötedeki uzak bir tehdit"ten ibaret olmadığını belirten Cameron, örgütün İngiliz rehineleri infaz ettiğini ve Tunus'ta İngiliz turistlerin de öldüğü saldırı düzenlediğini hatırlattı.

DAEŞ’in sadece askeri müdahaleyle yok edilemeyeceğini belirten Cameron, "Irak'ta düzgün bir hükümeti, Suriye'de de bir geçiş hükümetini destekleyecek siyasi ve diplomatik çabalara da ihtiyaç var.  Ancak bazı askeri önlemleri almak için Suriye'deki siyasi sürecin tamamlanmasını da bekleyemeyiz" diye konuştu.

178 MİLYAR STERLİNLİK SAVUNMA YATIRIMI

Cameron, parlamentoya sunduğu Savunma Stratejisi raporunda İngiltere'nin gelecek 10 yılda yapacağı 178 milyar sterlinlik savunma yatırımıyla ilgili ayrıntılara da yer verdi.

Paris senaryosu için 10 bin askerlik güç

İç güvenlikle ilgili yatırım ve düzenlemeler de içeren rapor, istihbarat ögrülerinin bütçelerinin, personel sayısının ve yetkilerini artırılmasını da öngörüyor.

Cameron'un açıkladığı iç güvenlik önlemleri arasında, 13 Kasım'da Paris'te meydana gelen terör saldırılarına benzer bir saldırıya maruz kalınması halinde polise destek sağlayacak 10 bin askerlik bir kuvvet de yer aldı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?