banner15

Cameron, Juncker için oylama yapılmasını istiyor

İngiliz Başbakan Cameron, Juncker'in AB Başkanlığına karşı çıkmaya devam ediyor, başkan seçilmesi için oylama yapılmasını istiyor.

Cameron, Juncker için oylama yapılmasını istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, muhafazakarların AB Başkanlığına aday gösterdikleri Jean-Claude Juncker'e alternatif bir aday arama hazırlığı varsa, kararın ertelenmesi gerektiği, şayet alternatif aranmıyorsa, o zaman da Juncker'in adaylığının oylamaya konulması gerektiği belirtildi.

AB devlet başkanları ve başbakanları bu hafta Perşembe gününden itibaren Brüksel'de başlayacak zirve toplantısında AB'nin üst yönetim kadrosu üzerinde duracaklar. AB Konseyinin çoğunluğu tarafından belirlenecek AB Komisyon Başkanının AP tarafından da onaylanması gerekiyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, haftalardan beri Juncker'in AB Başkanlığına getirilmesine karşı çıkıyor ve bunu engellemeye çalışıyor. Cameron, eski Lüksemburg Başbakanı Juncker'in İngiltere'nin AB'den taleb ettiği reformları yerine getirebilecek güçte olmadığını düşünüyor.

Cumartesi günü Paris'te Fransız Devlet Başkanı François Hollande'ın başkanlığında biraraya gelen AB'li sosyalistler, muhafazakarların adayı olmasına rağmen Juncker'i destekleme kararı aldılar. Böylece Cameron'un AB Konseyinde Juncker'i engelleme şansı daha da azaldı. İngiltere'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, AB devletleri başkan ve başbakanlarının pozisyonlarını açık bir şekilde ortaya koymaları gerektiği, bu yüzden Juncker'in adaylığının oylanması gerektiği kaydedildi.

İngiliz Başbakan'ın Juncker'in adaylığına karşı çıkmasının iki önemli nedeni bulunuyor. Bunlardan biri, İngiliz hükümetine göre Juncker bazı AB devlet yöneticileri tarafından kulislerde verilen bir kararla AB'nin başına getirilmek isteniyor. İkinci nedeni ise İngiliz halkının AB'ye olan güveninin giderek azalması, AB karşıtlarının artması. Cameron önümüzdeki yıl Mayıs ayında yeniden seçilirse, 2017'de AB'den çıkmak ya da AB'de kalmak konusunda bir referandum yapmayı planlıyor. 'Observer' gazetesinin yaptırdığı bir ankete göre İngilizlerin yüzde 48'i AB'den ayrılmayı istiyor, yüzde 37'si ise AB'de kalmaktan yana.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48