banner15

Cameron, meclisi Suriye için ikna etmeye çalışıyor

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere milletvekillerinden destek istedi

Cameron, meclisi Suriye için ikna etmeye çalışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere, Irak’ın ardından Suriye’de de Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne yönelik hava operasyonu başlatmayı planlıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron meclis oturumunda bu konuyu gündeme getirerek milletvekillerinin desteğini istedi. Konu ile ilgili oylama önümüzdeki hafta yapılacak.

Cameron, ülkesinin zaten IŞİD tehdidi altında olduğunu söyleyerek, söz konusu adımın terör tehdidini arttıracağı iddialarını reddetti. Cameron, “Polisimiz ve güvenlik güçlerimiz, son 12 ayda, ülkemizi hedef alan en az yedi saldırı planını bozdu. Bu saldırı planlarının her biri ya doğrudan IŞİD ile bağlantılıydı ya da örgütün propagandasından esinlenmişti. Bu nedenle bu örgütü durdurmanın ülkemizin çıkarlarına olacağından hiç şüphem yok. Onları durdurmak demek Suriye’de harekete geçmek demektir” dedi.
İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD hedeflerine saldırı için karar alma zamanının geldiğini ve İngiltere'nin güvenliğini başka ülkelere ihale edemeyeceğini söyledi.

Hükümetin önündeki en büyük engel savaş karşıtlığı ile bilinen ana muhalefet lideri Jeremy Corbin. İşçi Partili lider daha önce Savaşı Durdurun Koalisyonu’nun başkanlığını yürütmüştü. Liderleri askeri müdahaleyi onaylamasa dahi muhalif vekillerin hükümetin planlarına destek vermesi bekleniyor. 
İngiltere Meclisi daha önce Suriye'deki IŞİD hedeflerinin vurulması için hazırlanan tezkereyi reddetmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35