banner15

Cameron: Müslüman Kardeşler soruşturması bitmek üzere

İngiltere Başbakanı Cameron, Mısır'daki askeri darbeden sonra Müslüman Kardeşler'in İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili başlattığı soruşturmanın yıl sonunda açıklanacağını söyledi

Cameron: Müslüman Kardeşler soruşturması bitmek üzere

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron Londra'da görüştüğü Mısır'ın darbe ile gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Mısır'da faal olan Müslüman Kardeşler grubu ile ilgili raporu yıl sonunda açıklayacaklarını söyledi.

Cameron Sisi rejiminin darbeyle göreve gelmesinin ardından Müslüman Kardeşler'in İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili olarak kendi talimatıyla başlatılan soruşturmaya da değinerek, "Müslüman Kardeşler soruşturması bakımından, bugün bu konuyu görüştük. Biz İngiltere'de insanları, yasaların dahilinde mi yoksa yasaların dışında mı olduklarıyla yargılıyoruz. Eğer insanlar şiddet mayalıyorsa, o zaman bu, yasayı çiğniyorlar demek oluyor. Böylece cezalandırılıyorlar. Soruşturma raporunu bu yıl sonunda açıklayacağız" diye konuştu.

Cameron, Sisi ile yaptığı görüşmede "mükemmel istişarelerde" bulunduklarını belirterek, Mısır'ın uzun dönemli istikrarına temel merkez oluşturacak siyasi süreç ihtiyacını, IŞİD, Suriye, Libya ve sığınmacı krizi başta olmak üzere dış polikaları, geçen cumartesi günü Mısır'da yaşanan uçak kazasıyla ilgili son gelişmeler ile Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısındaki tatil şehri Şarm El Şeyh'deki durumu ele aldıklarını kaydetti.

İngiliz hükümetinin, Sisi'ye resmi davette bulunmasının, Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi'yi 17 Haziran'da yeniden idama mahkum etmesinin hemen ardından gelmesi tepki çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 15:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35