banner39

Cameron: Rusya'nın Esad'a desteği korkunç hata

İngiltere Başbakanı David Cameron Rusya'nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı desteklemek amacıyla düzenlediği hava saldırılarının korkunç bir hata olduğunu söyledi.

Avrupa 04.10.2015, 19:46 04.10.2015, 19:53
Cameron: Rusya'nın Esad'a desteği korkunç hata

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, "Ruslar kasap Esad'ı destekliyorlar. Bu onlar ve dünya için korkunç bir hata. Bu saldırılar bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracaktır" dedi.

İngiltere Başbakanı Cameron görebildikleri kadarıyla Suriye'deki Rus hava saldırılarının büyük bölümünün, IŞİD'in kontrol etmediği diğer muhalif grupların denetimindeki bölgelere düzenlendiğini de belirtti.

İngiltere Başbakanı David Cameron Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarıyla "kasap" Esad'ı desteklediğini belirterek, Moskova yönetimine "Yönünüzü değiştirin ve IŞİD'le mücadelede bize katılın" dedi.

Cameron Muhafazakar Parti'nin yıllık kongresi öncesi BBC'ye konuştu.

Rusya'nın düzenlediği hava saldırılarının IŞİD'in kontrolünde olan bölgeleri değil Esad rejimi muhaliflerini hedef aldığının görüldüğünü belirten Cameron "Rusya kasap Esad'ı desteklemektedir. Bu hem kendileri hem de dünya için büyük bir hatadır. Bu bölgeyi daha istikrarsız hale getirecektir. Radikalleşmeyi ve terörizmi artıracaktır" dedi.

Rusya'ya çağrıda bulunan Cameron "Yönünüzü değiştirin ve IŞİD'le mücadelede bize katılın. Bölgenin güvenli olmasını istiyorsak Esad'a alternatif bir lidere ihtiyacımız olduğunu fark etmeliler. Esad Suriye halkını birleştiremez ve bütün olanların sebebidir. Esed attığı varil bombaları ve uyguladığı vahşetle insanları IŞİD'ten daha fazla yerlerinden etmiştir" ifadesini kullandı. 

Cameron Sunday Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada ise Suriye ve Irak'ta IŞİD ile mücadele çerçevesinde ülkenin askeri kapasitesini artırma sözü verdi. Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin insansız hava uçağı filosunu artıracağını bildiren Cameron "10 Reaper insansız uçaklarını daha uzun mesafelerde uçabilen ve daha gelişmiş silah ile ekipman taşıyabilen yeni 20 Protector insansız uçaklarıyla değiştireceklerini" bildirdi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?