banner39

Cameron: Türkiye IŞİD'e yönelik mücadelesini arttırdı

İngiltere Başbakanı Cameron, Türkiye'nin IŞİD'e yönelik mücadelesinin arttığının görüldüğünü belirterek, "Türkiye'nin IŞİD'i Suriye'den defetmeye yönelik yeterli mücadeleyi vermediğini iddia etmek haksızlık olur" dedi.

Avrupa 12.01.2016, 20:56 12.01.2016, 20:56
Cameron: Türkiye IŞİD'e yönelik mücadelesini arttırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz Parlamentosu'nda komisyon başkanlarının oluşturduğu İrtibat Komisyonu üyelerinin Suriye'ye ilişkin sorularını yanıtladı. 

Muhafazakar Parti milletvekili Crispin Blunt'ın Blunt'ın, "Türk hükümetinin PKK ile mücadeleyi IŞİD'le mücadelenin önüne koyduğunun görüldüğünü" iddia etmesinin ardından ise Cameron, IŞİD'in ortak düşman olduğunu açıkça ortaya koyduklarını dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: 

"IŞİD'in olmadığı bir Irak için Kürtlerin önemli bir rolü olduğu açıktır ve daha önce de söylediğim gibi, Suriye'de de önemli bir rol oynuyorlar. Ancak bu, Türkleri doğru yaklaşım konusunda ikna etmek için devam eden bir süreç. Türklerin hassasiyetlerini ve endişelerini anlamamız da önemli."

Crispin Blunt'ın "Türkiye'nin, Pakistan'ın Afganistan'da oynadığı gibi IŞİD'e karşı çifte bir oyun oynama tehlikesi var mı?" sorusuna Cameron, şu yanıtı verdi:

"Bunu iddia etmek adil değil. Türkiye, kendi vatandaşlarını kaybederek, bizzat IŞİD mağdurudur. Eğer Erdoğan ve Davutoğlu gibi Türk politikacılarla konuşursanız, Kürt terörizminden endişe duydukları açıktır. Bu geçmişte olduğu gibi şimdi de vardır ve büyük olasılıkla gelecekte de olacaktır. Bunu anlamak gerekir. Ancak, Türkiye'nin IŞİD'i Suriye'den defetmeye yönelik yeterli mücadeleyi vermediğini iddia etmek haksızlık olur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?