Cameron'dan BBC'ye 'İslam devleti' itirazı

İngiltere Başbakanı Cameron, IŞİD'e 'İslam Devleti' denilemeyeceği gerekçesiyle BBC'den bu ifadeyi kullanmamasını istedi

Cameron'dan BBC'ye 'İslam devleti' itirazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD’e ‘İslam Devleti’ denilmemesi gerektiğini belirterek BBC’ye bu konuda uyarıda bulundu.

BBC Radyo 4'te katıldığı bir programda, BBC'ye seslenerek IŞİD’in İslam devleti olmadığını belirten Cameron "IŞİD, İslam dinini sapkınca yorumlayan, barbarlık üzerine kurulu bir rejimdir. Bu programı dinleyen birçok Müslüman, onun İslam devleti olarak adlandırılmasından rahatsız olmaktadır" ifadelerini kullandı.

"IŞİD'le mücadelenin bizim neslimizin mücadelesi olduğunu düşünüyorum" diyen Cameron, bu örgütün gençleri ağına düşürerek Suriye ve Irak'taki savaşa sürüklediğini söyledi. Ngiliz Başbakan, IŞİD'in örgütün sadece İngilizce kısaltması olan ISIL şeklinde adlandırılması gerektiğini savundu.

Irak ve Suriye'de IŞİD adıyla ortaya çıkan örgüt, geçen yıl Suriye'nin Rakka şehrini başkent ilan edip devlet kurduğunu duyurduktan sonra “İslam Devleti” adını kullanmaya başlamıştı. Fakat bu isim başta Müslüman ülkeler olmak üzere birçok ülkede kabul görmedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 10:33
banner53
YORUM EKLE

banner39