banner15

Cameron'un telekulak kabusu bitmiyor

İngiltere Başbakanı Cameron'un, basın danışmanlığı görevini yapan Andy Coulson yoluyla Murdoch'un şirketlerinden yüksek meblağda para aldığı iddia ediliyor

Cameron'un telekulak kabusu bitmiyor

İngiltere Başbakanı David Cameron, telekulak skandalından başını bir türlü kurtaramıyor. Şimdi de Başbakan Cameron'ın, 6 ay öncesine kadar basın danışmanlığı görevini yapmakta olan Andy Coulson yoluyla Murdoch'un şirketlerinden yüksek meblağda para aldığı iddia ediliyor.

BBC'nin geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaya göre, Murdoch'un İngiltere'deki medya şirketlerinin çatı kuruluşu News International (NI) Coulson'a birkaç 100 bin dolarlık işten ayrılma tazminatı ödedi. NI'nin ayrıca eski çalışanına, şirket aracını tahsis ettiği ve yüksek tutardaki sağlık sigortalarını ödediği öne sürüldü.

Telekulak davasından yargılanan Andy Coulson'un, dün meclis komisyonuna konuyla ilgili verdiği ifadede, News of the World (NoW) gazetesindeki editörlük görevinden ayrıldıktan sonra da neden eski şirketinden para almaya devam ettiğini tam olarak "açıklayamadığı" bildirildi. Coulson'un bu konuda tatminkâr açıklama yapamaması, Başbakan Cameron'un işini daha da zora sokacağı belirtiliyor. Cameron, daha önce de telekulak davasında yargılanan Murdoch'un üst düzey yöneticileriyle birçok kez gizli olarak bir araya geldiği ve yine Murdoch'un en öneli adamlarından Coulson'ı yanında uzun dönem çalıştırmakla eleştirilmişti.

İşçi partili milletvekili Tom Watson, parlamenterlerin finansal kayıtlarından sorumlu Heather Wood'a yazdığı bir mektupla "Bir yıl içinde aynı kaynaktan 329 bin sterlin üzerinde para alındığı takdirde bunun ibraz edilmesi gerekir" şeklindeki kanun maddesini hatırlattığını belirtti. Telekulak meclis araştırma komisyonunda da yer alan Watson, Coulson'ın ayrıldıktan sonra da NoW'dan aldığı yüksek meblağdaki paraları Başbakan Cameron'a aktardığını iddia etmişti.

Coulson, telekulak skandalı sebebiyle kapatılan News of the World (NoW) gazetesindeki editörlük görevinden Temmuz 2007 tarihinde ayrılmış ve hemen ardından yıllık 275 bin sterlin maaşla, o zaman muhalefette olan Muhafazakar parti lideri David Cameron'un basın danışmanlık görevine getirilmişti. Muhafazakar Parti geçen yılki genel seçimde koalisyon hükümetinin büyük ortağı olunca, Coulson, Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan David Cameron'ın iletişim danışmanlığını üstlenmişti. Bu yılın başında ise telekulak davasının tekrar açılmasına karar verilmesi sonucu Coulson, danışmanlık görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Coulson'ı işe aldığı gerekçesiyle eleştirilere maruz kalan Cameron ise, bundan dolayı pişman olduğunu ancak eski danışmanına güvendiğini söylemişti.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35