banner39

Çar Rusya'sının 1916 katliamı Moskova'da anıldı

Moskova Devlet Üniversitesi'nin düzenlediği bir konferansta 1916 yılında Çarlık Rusya'sının Türkmenistan'da işlediği katliam hakkında bilimsel çalışma önerisi yapıldı

Avrupa 01.11.2016, 13:49 01.11.2016, 14:18
Çar Rusya'sının 1916 katliamı Moskova'da anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çar Rusya’sının 1916 yıl Türkistan katliamı Moskova’daki bir konferansın konusu oldu.

Rus Kuzey-Güney Siyaset Bilimi Merkezi'nin bildirdiğine göre, Çar Rusya’sının 1916 yılında yaptığı Türkistan katliamı Moskova Devlet Üniversitesi Lomonosov Tarih Fakültesi'nde düzenlenen toplantıda tartışıldı.

Rusya'nın ve Orta Asya devletlerinin ortak tarihinin en tartışmalı sayfalarından birinin konusu olan toplantıya Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya'dan tarih uzmanları katıldı.

Rusya Devlet İnsan Üniversitesi başkanı Yefim Pivovar, Türkistan'da 1916 yılında Rus çarlığı yönetimine karşı yaşanan ayaklanmanın bilimsel araştırmalarının iki bölümlü yayın halinde basıldığını söyledi:

Pivovar, "Bu çok karmaşık olan konuyu araştıran kapsamlı ve aynı zamanda dengeli, titiz bir çalışmadır. Hiç kimse bu konuda gerçeklerin 'cebinde' olduğunu söyleyemez. Ancak yaşanan olayların 20'nci yüzyıl başında pek çok halk için trajik olduğu da bir gerçektir.” dedi.

Konferans katılımcıları Çar Rusya’sının 1916 yılındaki Türkistan katliamının objektif kapsamlı bir bilgisel çalışmaya tabi tutulmasını ve o zamanki nüfus sayımı, anketler, vs. belgelerin titizlikle incelenmesi gerektiğini söyledi. Bu çalışmanın subjektif değerlendirmeye mahal vermeyecek şekilde teknik bir yöntemle yapılması gerektiği belirtildi.

Konferansa adı geçen üç ülkenin Almatı, Astana, Arkhangelsk, Bişkek, Novosibirsk, Moskova, Orenburg ve St. Petersburg şehirleri akademik ve araştırma merkezlerinden 20'den fazla yetkili uzman, bilim adamı ve tarihçileri katıldı.

1916 KATLİAM YILI

25 Haziran 1916'da Rus İmparatoru 2. Nikola imzasıyla “Rus olmayan erkeklerin" orduya alınması emri ilan edildi. Osmanlı Devleti ile savaşmayı kabul etmeyen Türkistanlılar isyan başlattı. Kutsal isyana Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler, Türkmenler, Tacikler, Karakalpaklar ve Uygurlar katıldı. Kıyama katılanların silahlarının olmayışı sonucu belirleyen etkenlerden biriydi. İsyan, balta, sopa, taş, kazma ve küreklerle başlatıldı.

İsyanın yankıları tüm Rusya'yı yayılınca acımasızca bastırılmaya çalışıldı. Kırgızların kayıpları kimi araştırmalara göre 300 bine ulaştı. Kazakların kayıpları ise 673 bin olarak belirlendi. 68 bin Türkistanlı sibirya'ya sürüldü ve 300 bin Kazak ve Kırgız Doğu Türkistan'a geçmek zorunda kaldı. Şiddetli direniş gösteren Cizzak şehri tamamen yok edildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?