banner39

Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Ban ile görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Ban ile yaptığı görüşmede, FETÖ darbe girişiminin ordudaki küçük bir grup tarafından yapıldığını ve darbenin başarılı olması halinde demokratik düzenin tamamen ortadan kalkacağını söyledi

Avrupa 27.07.2016, 21:13 27.07.2016, 21:13
Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Ban ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ordu içindeki küçük bir grup tarafından yapıldığını ve darbenin başarılı olması halinde ülkedeki demokratik düzenin tamamen ortadan kalkacağını vurguladı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu, Ban'ın talebi üzerine gerçekleşen telefon görüşmesinde FETÖ darbe girişimine ilişkin BM Genel Sekreteri'ni bilgilendirdi.

Ban, görüşmede 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybeden vatandaşlar için taziyelerini sunarak, darbe girişimi sonrası hukuki süreç ile ilgili Çavuşoğlu’ndan bilgi aldı.

Çavuşoğlu, Ban’a darbenin ordu içindeki küçük bir grup tarafından yapıldığını ve darbenin başarılı olması halinde ülkedeki demokratik düzenin tamamen ortadan kalkacağını bildirdi.

Tehlikenin tamamen geçmesi için darbe girişiminden sorumlu olanların yargı yoluyla cezalandırılması gerektiğine dikkat çekerek Çavuşoğlu, söz konusu süreçte hukuki çerçevede hareket edildiğini ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapıldığının altının çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, ayrıca Ban’a Olağanüstü Hal’in (OHAL) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumlu bir biçimde ilan edildiğini anımsatarak, mevcut uygulamaya uluslararası hukukun da izin verdiğini ve bazı Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde OHAL uygulamasının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Bakan Çavuşoğlu bugün ayrıca, AB Dışilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile telefonda görüşmüştü. Çavuşoğlu görüşmede Mogherini'ye, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve sonrasında alınan OHAL kararı çerçevesinde uygulamaya konulan tedbirler hakkında bilgi vermişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü